Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnośrodowiskowe wsparcie do końca sierpnia

18 maja 2006

Rolnicy, którzy chcą po raz pierwszy skorzystać z dotacji w ramach programów rolnośrodowiskowych mają mało czasu na zebranie wszystkich wymaganych dokumentów. Termin składania wniosków został przyspieszony i skrócony.

Wnioski o wsparcie z programu rolnośrodowiskowego od rolników, którzy dopiero teraz chcą do niego przystąpić są przyjmowane od poniedziałku. - Termin składania wniosków upływa z końcem sierpnia a chodzi o to żeby był czas żeby te wnioski obsłużyć wydać decyzje , a płatności oczywiście już będą na rok 2007. – mówi Mirosław Drygas, p.o. prezesa ARiMR.

Aby przystąpić do programu nie trzeba mieć własnych środków, ale realizacja poszczególnych pakietów nie jest wcale prosta. Mimo tego chętnych na dotacje jest coraz więcej.

- Program jest coraz bardziej przystępny dla rolników, już jest bardziej znany i myślę że to są bardzo też ważne pieniądze z punktu widzenia dochodów rodzin rolniczych. – dodaje Mirosław Dygas.

A dotacje są wcale nie małe. Na przykład za rolnictwo zrównoważone przysługuje dopłata w wysokości 160 zł za hektar rocznie.

Najpopularniejszy jest pakiet, który ma na celu ochronę gleb i wód. Za wysianie międzyplonu ozimego na jednym hektarze użytków rolnych można dostać aż 570 złotych .

PROGRAM ROLNOŚRODOWISKOWY
- rolnictwo zrównoważone 160 zł/ha rocznie
- utrzymanie łąk ekstensywnych 400- 1030 zł/ha rocznie
- utrzymanie ekstensywnych pastwisk 230-560 zł/ha rocznie
- ochrona gleb i wód 330- 570 zł/ha rocznie
- strefy buforowe 18 -64 zł/ mb rocznie

Wysokie są także dopłaty za utrzymywanie w gospodarstwach rodzimych ras zwierząt.
- ochrona rodzimych ras zwierząt gospodarskich
- bydło 1080 zł/krowę rocznie
- konie 1300 zł/klacz rocznie
- owce 310 zł/matkę

Dopłaty dla gospodarstw ekologicznych są zróżnicowane. W zależności od rodzaju uprawy jest to od 600 do 1800 złotych na hektar rocznie.
- rolnictwo ekologiczne
- uprawy rolnicze 600 – 680
- użytki zielone 260 – 330
- uprawy warzywnicze 940-980
- uprawy sadownicze 1540-1800

Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do programu pierwsze kroki powinni skierować do doradcy posiadającego odpowiednie uprawnienia. Wspólnie przygotują oni pięcioletni plan rolnośrodowiskowy.

Trzeba także prowadzić tak zwany rejestr działalności rolniczej, w którym wpisywane są wszystkie zabiegi agrotechniczne wykonywane w gospodarstwie.

- Na przykład jeżeli to jest pakiet ochrona gleb i wód, czyli te międzyplony słynne to wtedy musi zapisywać w tym rejestrze działań rolnośrodowiskowych termin siewów tych międzyplonów , termin zaorania międzyplonów. – informuje Janusz Sychowicz z MODR W Warszawie, Oddział Poświętne w Płońsku.

Dodatkowo rolnicy są zobowiązani do przestrzegania tak zwanych zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej. Polega ona na odpowiednim stosowaniu i przechowywaniu nawozów oraz środków ochrony roślin. Ważne jest też właściwe obchodzenie się ze ściekami bytowymi.

Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu czystości i porządku w gospodarstwie.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę