Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rolnicze agencje płatnicze z całej UE obradowały w Sopocie

28 września 2011
Na zaproszenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, w związku z polską prezydencją w Unii Europejskiej, w Sopocie od 21 do 23 września br. odbyło się spotkanie kierownictw wszystkich agencji zajmujących się wypłacaniem pieniędzy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej z 27 krajów wspólnoty i Turcji.
Głównym tematem konferencji, która obradowała już po raz 30, była poprawa działania agencji, ograniczanie barier administracyjnych i biurokratycznych w udzielaniu wsparcia beneficjentom, a przede wszystkim reforma systemu kontroli wydatkowania unijnych środków oraz wykrywania nieprawidłowości i windykacji nienależnie wypłaconych pieniędzy. Otwierając konferencję wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk, podkreślił, że w interesie całej Unii leży udoskonalanie funkcjonowania agencji płatniczych i upowszechnianie dobrych praktyk ich funkcjonowania. Z kolei Patricia Bugnot w imieniu Komisji Unii Europejskiej, nakreśliła perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 i dokonała  analizy funkcjonowania systemów kontrolnych obejmujących udzielanie wsparcia dla rolnictwa. Jak zaznaczyła, oficjalne zasady Wspólnej Polityki Rolnej wspólnoty zostaną przedstawione w październiku, ale przewidywany obecnie budżet na rolnictwo Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w wysokości przeszło 371 miliardów euro w obecnych warunkach kryzysu jest optymalny i więcej pieniędzy po prostu nie uda sie przeznaczyć dla tego sektora. Zwróciła też uwagę, że Unia chce przeznaczyć 15 miliardów euro na ewentualne niezbędne interwencje na rynku żywności wspólnoty. Powiedziała również, że nadal trwają dyskusje nad zbudowaniem większej spójności między I filarem WPR czyli dopłatami bezpośrednimi a Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z kolei oceniając  systemy kontrolne obejmujące prawidłowość udzielenia unijnego wsparcia opowiedziała się za ograniczeniem liczby kontroli (jeśli wykrywanych błędów i nieprawidłowości będzie mniej), zmniejszeniem ich kosztów i przejęciem większej odpowiedzialności za jakość kontroli przez poszczególne państwa Unii. Znaczna część przedstawicieli agencji poparła ten pomysł, a ponadto opowiedziała się za większą samodzielnością Agencji płatniczych w rozdysponowywaniu pomocy dla rolników i innych beneficjentów. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej w swoim wystąpieniu przypomniał, że Polska dysponuje największymi środkami w Unii na wsparcie rolnictwa i wywiązuje sie z tego zadania świetnie, wypłacając najszybciej dopłaty bezpośrednie oraz przodując w realizacji PROW 2007-13. Przedstawił też nasze doświadczenia w reformowaniu systemów kontrolnych, które przyniosły optymalizację realizacji tych zadań.
160 przedstawicieli agencji płatniczych po posiedzeniach plenarnych i w zespołach roboczych opowiedziało się za: dalszym upraszczaniem i ujednolicaniem w całej wspólnocie procedur ubiegania się o wsparcie, utrzymaniem dotychczasowego corocznego systemu składania wniosków, ale powinny być one składane drogą elektroniczną a nie papierową, za ograniczeniem ilości kontroli beneficjentów,  zwłaszcza mających małe gospodarstwa do 5 ha, jednak za to kontrole powinny być dokładniejsze. Pondato Agencje płatnicze chciałyby mieć mozliwość wypłacania zaliczkowo dopłat bezpośrednich bez konieczności uzyskiwania zgody na to Komisji Europejskiej oraz postulują, by Bruksela wydawała rozporządzenia dotyczące wypłacania dotacji z większym wyprzedzeniem, by można było odpowiednio przygotować  np. systemy informatyczne, a także oczekują, że rozporządzenia będą bardziej precyzyjne.Uczestniczący w obradach pozytywnie ocenili też unijny program "zazielenienia" czyli włączenia wszystkich rolników w działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego.
Oprócz obrad plenarnych i w zespołach problemowych uczestnicy 30 konferencji rolniczych agencji płatniczych UE znaleźli też czas na zwiedzenie Kaszubskiego Centrum Promocji Kaszub w Szymbarku, a także na spotkanie na terenie Stoczni Gdańskiej z legendarnym przywódcą "Solidarności" i byłym Prezydentem Polski Lechem Wałęsą, co było dla wielu z nich niezwykłym przeżyciem. Lech Wałęsa w swoim wystąpieniu podkreślił, że Europa i jej instytucje muszą szybko znaleźć odpowiedź  na trapiące ją problemy gospodarcze i społeczne. Mówił, że Unia Europejska jest wielką szansą dla wszystkich krajów, ale musi być bardziej nowoczesna i solidarna. Przypominając walkę o uzyskanie niepodległosci przez Polskę, w której odegrał ważną rolę, apelował o rozwiązanie problemów z pracą zwłaszcza młodego pokolenia europejczyków.
Wszystkie delegacje zagraniczne wyjeżdżając z Sopotu podkreślały, że 30 konferencja rolniczych agencji płatniczych była najlepiej zorganizowaną i miała wyjątkową oprawę.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę