W dniu 27 września Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Wśród spraw omawianych przez ministrów były następujące kwestie :
- projekt rozporządzenia dotyczącego pomocy dla najuboższej ludności Unii Europejskiej, wprowadzający zmiany do obecnie realizowanego programu polegające na wydłużeniu okresu programowania do 3 lat, rozszerzeniu zakresu produktów kwalifikowanych do programu, wykorzystaniem produktów do programu pochodzących z zapasów interwencyjnych oraz zakupów rynkowych oraz konieczność współfinansowania programu z budżetów krajowych. Wiele krajów, obecnie korzystających z programu pomocy dla najuboższych, zgłosiło sprzeciw wobec zmiany finansowania programu z udziałem środków krajowych ( 10% lub 25%). Państwa członkowskie nie korzystające z programu na czele z Niemcami są przeciwne kontynuowaniu programu pomocy społecznej ze środków wspólnej polityki rolnej.
- propozycja dotycząca zmian przepisów w zakresie uprawy roślin GMO oraz handlu nasionami i paszami zawierającymi GMO również podzieliła państwa członkowskie. Duże państwa członkowskie (Niemcy, Francja, Włochy, Polska, Hiszpania) nie poparły propozycji cedowania decyzji na poziom państw członkowskich w zakresie zakazu uprawy roślin GMO, gdyż zaburzy to funkcjonowanie jednolitego rynku, dzieląc go na fragmenty. Ponadto państwa podkreślały, że w takiej sytuacji pojawi się problem upraw przygranicznych, gdy sąsiadujące państwa mogą podjąć odmienne decyzje co do uprawy roślin GMO.
- powróciła również dyskusja dotycząca przyszłych regulacji na rynku mleka i oceny propozycji wypracowanych przez grupę wysokiego szczebla. Oznakowania produktów z miejscem ich wyprodukowania domagają się takie kraje jak Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania, dotyczy to nie tylko mleka ale też pomidorów.
Polska zgłosiła pod obrady propozycję działań stabilizacyjnych na rynku zbóż wobec rosnących obecnie cen i ich wpływu na produkcję wieprzowiny i drobiu. Propozycja uwolnienia zapasów interwencyjnych uzyskała poparcie wielu państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Podniesienie ceny interwencyjnej zbóż do 125 euro za tonę nie uzyskało na obecnym etapie akceptacji KE.
Podczas przerwy w posiedzeniu Rady Ministrów odbyło się spotkanie ministra Marka Sawickiego z komisarzem Dacianem Ciolosem na temat aktualnych spraw w polityce rolnej oraz polskiej Prezydencji w 2011r.