Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Pinta dla Shirley Watts

10 sierpnia 2009
10 sierpnia ubiegłego roku aukcjoner w Janowie Podlaskim na 39 aukcji wylicytował klacz Kwesturę za rekordową kwotę 1.125.000 euro. Po około dwóch godzinach od tego wydarzenia zakończono licytację wszystkich wystawionych koni, osiągając kwotę prawie 3 mln euro. W tym roku 9 sierpnia uczestnicy i obserwatorzy aukcji przeżywali podobne emocje. Za pół miliona euro sprzedany został najdroższy koń aukcji Pride of Poland. Wyhodowaną w Janowie Podlaskim siwą 4-letnią klacz - Pintę - kupiła Shirley Watts, żona perkusisty zespołu Rolling Stones. Cenę 480 tys. euro osiągnęła klacz Fallada, wyhodowana w stadninie w Michałowie.

Ogółem na niedzielnej aukcji Pride of Poland, zorganizowanej już po raz 40., sprzedano 28 koni za łączną kwotę niemal 2,3 mln euro. Najwięcej koni kupili nabywcy z Bliskiego Wschodu. Za prawo do źrebaka klaczy Pianissima, zaliczanej do najcenniejszych na świecie hodowca z USA wylicytował 170 tys. euro. Wyhodowana w Janowie Podlaskim 6-letnia klacz zdobyła najważniejsze laury na pokazach w Europie, USA i Bliskim Wschodzie. Zwycięzca licytacji zostanie właścicielem źrebaka, którego urodzi Pianissima po inseminacji nasieniem wybranego przez niego ogiera.

       
       
       


Polskie konie czystej krwi arabskiej nie mają sobie równych na całym świecie. Są niekwestionowanym polskim dziedzictwem narodowym. Są naszą narodową dumą. Stąd nazwa aukcji. Przed aukcją w Janowie Podlaskim przyznane zostały nagrody tegorocznego Narodowego Pokazu Koni Arabskich. Tytuł najlepszego konia zdobyła klacz Emandoria ze stadniny w Michałowie, a Czempionem ogierów młodszych - Albano ze stadniny w Janowie Podl.

Aukcje koni arabskich Janowie Podlaskim odbywają się od 1970 r. Zjeżdżają na nią kupcy z całego świata. Licytujący najwyżej pochodzą z naftowych krajów arabskich i z Ameryki. Głównymi organizatorami  imprezy są natomiast stadniny będące własnością  Skarbu Państwa - w Janowie, Michałowie i Białce. Dopiero od kilku lat aukcja odbywa się pod nazwą Pride of Poland. Wraz z towarzysząca jej tzw. silent sale, czyli cichą sprzedażą stanowią część rozgrywającej się w połowie sierpnia Dni Konia Arabskiego. Dni Konia Arabskiego to jedna z największych imprez promocyjno-handlowych dla koni arabskich na świecie. Aukcja jest jej niezwykle emocjonującym fragmentem. Ostra walka o upatrzone konie to widowisko dla wszystkich obecnych. Od początku organizowania janowskich aukcji polskie konie arabskie cieszą się wielkim zainteresowaniem hodowców zagranicznych, którzy płacą za nie rekordowe sumy.

Polskie stadniny państwowe kontynuujące ponad dwustuletnią tradycję hodowli zgromadziły materiał genetyczny o wielkim potencjale. Kupcy z całego świata przyjeżdżają tu w słusznym przekonaniu, że konie, które nabędą, niosą w sobie najcenniejsze linie, że tradycyjny wychów i pielęgnacja zapewniają im właściwy rozwój i kształtują dobry charakter, a próba wyścigowa niesie gwarancję zdrowia wielu pokoleń. W ostatnich latach w aukcji biorą udział - po obu stronach - coraz liczniejsi miłośnicy koni arabskich z Polski. Hodowcy prywatni coraz częściej kupują świetne konie ze stadnin państwowych oraz z powodzeniem oferują też na sprzedaż swoje konie. Sierpniowa aukcja wyznacza rytm życia stadnin - rok dzieli się na okresy: ,,do aukcji'' i ,,po aukcji''. Jednak kupić konie można zawsze. Pamiętać jednak trzeba, że podstawowym zadaniem stadniny jest dostarczanie materiału hodowlanego najwyższej jakości, a w szczególności - reproduktorów. Stadnina w Janowie Podlaskim co roku udostępnia do stanówki swoje ogiery (lub ich nasienie).

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę