We wtorek 10 marca br. minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uczestniczył w obradach Rady Ministrów. Po obradach zaakceptowano warunkowo "Program jednolitej płatności obszarowej oraz uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich w Polsce w 2004 r." i wniosek o zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie obowiązkowego znakowania jaj sprzedawanych przez małe gospodarstwa na rynkach lokalnych.
Rada Ministrów zaakceptowała warunkowo "Program jednolitej płatności obszarowej oraz uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich w Polsce w 2004 r."
Przyjęcie programu przez Radę Ministrów umożliwia jego przekazanie Komisji Europejskiej do akceptacji, jako warunku niezbędnego do uruchomienia systemu płatności uzupełniających. Zgodnie z art. 1c ust.7 rozporządzenia Rady (WE) nr 1259/1999 z 17 maja 1999 r., ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przyjęty przez państwa członkowskie:
* system płatności bezpośrednich podobnych do Wspólnej Polityki Rolnej,
* poziom pomocy krajowej wraz z maksymalną wysokością płatności uzupełniających oraz warunki ich udzielania podlega notyfikacji w Komisji Europejskiej. W wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących przyznawania uzupełniających płatności bezpośrednich w nowych państwach członkowskich określono, że KE podejmie decyzję dotyczącą akceptacji "Programu jednolitej płatności obszarowej oraz uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich w Polsce w 2004 r." w ciągu dwóch miesięcy od dnia jego przesłania. Celem opracowania dokumentu jest wyjaśnienie metody wprowadzenia płatności bezpośrednich w Polsce w 2004 r. System Jednolitej Płatności Obszarowej (SAPS - Single Area Payments Scheme) - 25 procent poziomu UE oraz system Uzupełniających Krajowych Płatności Bezpośrednich (CNDP - Complementary National Direct Payments) - bazujący na opcji "do około 30 procent", są podstawami programu dotyczącego płatności bezpośrednich dla rolników w Polsce w 2004 r. Płatności uzupełniające (CNDP) będą finansowane z EFGiOR Sekcji Gwarancji (PROW) i budżetu krajowego. Kwoty płatności CNDP zostaną rozdzielone między sektory, które odgrywają istotną rolę w polskim rolnictwie i wpływają na rozwój obszarów wiejskich w takim stopniu, na jaki pozwalają zasoby finansowe (budżet krajowy) oraz w taki sposób, aby nie kolidowały z interesem Wspólnej Polityki Rolnej. Suma płatności wyniesie w 2004 r. 1499,04 mln EUR.
* 656,28 mln EUR (25 proc. poziomu UE), jak uzgodniono w Akcie Akcesyjnym będzie płatne jako SAPS;
* 842,75 mln EUR ("do około 30 proc.") będzie płatne jako CNDP.
CNDP będą finansowane następująco:
* * *
Rada Ministrów zaakceptowała wniosek o zastosowanie okresu przejściowego na wprowadzenie obowiązkowego znakowania jaj sprzedawanych przez małe gospodarstwa na rynkach lokalnych.
Na podstawie artykułu 57 Traktatu Akcesyjnego Polska wnioskuje o przyznanie okresu przejściowego do dnia 1 maja 2014 roku na wprowadzenie obowiązkowego znakowania jaj sprzedawanych przez gospodarstwa posiadające do 100 kur niosek na rynkach lokalnych, tj. odstępstwa od postanowień artykułu 2 rozporządzenia Rady nr 2052/2003 z dnia 17 listopada 2003r. zmieniającego rozporządzenie Rady nr 1907/90 z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do jaj. Artykuł 2 rozporządzenia Rady nr 2052/2003 wprowadza obowiązek znakowania jaj sprzedawanych przez producenta na lokalnym rynku, od 1 lipca 2005 r. Wprowadzenie wnioskowanego odstępstwa pozwoli na uniknięcie wysokich kosztów finansowych dla gospodarstw rolnych i dla budżetu państwa, łagodząc tym samym społeczne skutki dostosowania do prawodawstwa Unii Europejskiej, bez istotnego uszczerbku dla bezpieczeństwa żywnościowego.