STANOWISKO
IV Walnego Zgromadzenia
Dolnośląskiej Izby Rolniczej z dnia 29.12.2003 r. w sprawie gospodarki
ziemią będącą we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych
Dotychczasowe formy sprzedaży i dzierżawienia ziemi prowadzone przez Agencję Nieruchomości Rolnych powodują duże niezadowolenie rolników i w niewielkim stopniu przyczyniają się do poprawy struktury istniejących gospodarstw rolnych.
Obowiązująca ustawa o ustroju rolnym państwa z dnia 11 kwietnia 2003 roku nie rozwiązuje problemu a nawet powoduje, że ziemia nie zawsze trafia do rolników. Organizacja przetargów ograniczonych prowadzonych przez ANR w dotychczasowej formie nie spełnia oczekiwań rolników. W przetargach często biorą udział nie rolnicy, a osoby uprawnione, z krótkim okresem zameldowania i nie prowadzące działalności rolniczej. Okazuje się, że osoba zameldowana na terenie gminy i posiadająca średnie lub wyższe wykształcenie nierolnicze, bez praktyki rolniczej, może brać udział w przetargu na takich samych warunkach jak miejscowi rolnicy utrzymujący się z produkcji rolnej i pragnący powiększyć swoje swoje gospodarstwa.
Ponadto licytowane w przetargach ograniczonych kwoty czynszu dzierżawczego z 1 ha rocznie niejednokrotnie w wysokości 100q są fikcją i pozwalają domniemywać, że jest to forma lokaty kapitału a nie chęć prowadzenia działalności rolniczej.
Dolnośląska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że system przetargów ograniczonych musi zostać w trybie pilnym uszczelniony. Szczególnie dotyczy to terenów, gdzie występuje duży "głód ziemi". Konieczne jest ścisłe określenie zasad, kto może być nabywcą lub dzierżawcą uczestniczącym w przetargu ograniczonym.
Dolnośląska Izba Rolnicza uważa, że Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych powinien zmienić dotychczasowe zasady prowadzenia przetargów ograniczonych.
W tym celu konieczne są następujące zmiany:
Uwzględniając nasze uwagi domagamy się doprecyzowania przepisów przeprowadzania przetargów celem ułatwienia rolnikom nabywania gruntów na powiększenie gospodarstw rolnych, poprawę struktury agrarnej. Podjęcie takich działań w znaczący sposób wpłynie na uspokojenie nastrojów społecznych panujących na wsi.