Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARR: apel o szybkie składanie wniosków ws. kar za nadprodukcję mleka na raty

14 sierpnia 2015
Agencja Rynku Rolnego apeluje do rolników o szybkie składanie wniosków ws. rozłożenia kar na raty za nadprodukcję mleka w roku 2014/2015 - powiedział PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak. Wnioski można dostarczać od czwartku tj. 13 sierpnia do 11 września br.

Wnioski będą przyjmowały oddziały terenowe ARR, muszą być one dostarczone na formularzu udostępnionym na stronie internetowej www.arr.gov.pl. Umożliwi to szybkie rozpatrzenie takiej prośby. Jest to niezbędne do terminowego rozliczenia pierwszej raty, którą trzeba zapłacić do 30 września - wyjaśnił wiceprezes.

 
Z rozporządzenia ministra rolnictwa wynika, że do wniosku powinny być dołączone dodatkowe oświadczenia o wykorzystaniu pomocy de minimis. Jak mówił Zwolak, Agencja wpisała już je do formularza wniosku, dlatego nie trzeba składać dodatkowych oświadczeń. Na stronie jest też kalkulator, który umożliwi policzenie wykorzystanej pomocy de minimis i obliczenie potencjalnych rat.

 
W ramach pomocy de minimis można dopłacić do działalności gospodarstwa 15 tys. euro w ciągu trzech lat. M.in. np. w formie tańszego materiału siewnego czy pomocy suszowej.

 
Z pomocy de minimis będzie pokryte oprocentowanie rat.

 
Zwolak poinformował, że ARR zakończyła już wysyłanie decyzji w sprawie opłat za przekroczenie indywidualnych limitów produkcji mleka. Zna więc dostawca wysokość kary i jeżeli nie wykorzystał limitu de minimis może ubiegać się o rozłożenie tej opłaty na trzy raty. Płatne są one do końca września 2015, 2016 i 2017 roku.

 
Jeżeli okaże się, że środków w ramach pomocy de minimis nie wystarczy, to zakładamy, że rolnik zaproponuje wyższą wpłatę pierwszej raty. Zgodnie z unijnymi przepisami pierwsza rata nie może być mniejsza niż 1/3 całości kary, druga w połączeniu z pierwszą - nie mniejsza niż 2/3 kwoty kary.

 
Limity przekroczyło 63,5 tys. producentów mleka (dostawców hurtowych) i te osoby zostaną obciążone karami. Przekroczenia powyżej 50 tys. zł dotyczą tylko 2 tys. rolników, co stanowi ok. 3 proc. tej grupy. Szacujemy, że problem z częściowym brakiem kwoty w ramach de minimis może dotknąć kilku procent rolników - zaznaczył Zwolak. Dodał, że wówczas rozłożenie kary na raty będzie niemożliwe lub utrudnione.

 
W roku kwotowym 2014/2015 skupiono w Polsce 10 mld 505 mln kg, czyli krajowa kwota dostaw została przekroczona o 580,3 mln kg, czyli o 5,85 proc. Kara dla Polski wynosi 161,5 mln euro kary, tj. ok. 660 mln zł. Był to ostatni rok limitowania produkcji mleka, od 1 kwietnia br., nie ma już w UE ograniczenia w wytwarzaniu tego surowca.

POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę