Ptak_Waw_CTR_2024

ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków o płatności obszarowe

10 marca 2005

Od 15 marca do 15 maja br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowane wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2005 r. Dopuszczalne jest złożenie wniosku po tym terminie, ale nie później niż do 9 czerwca 2005 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi płatność będzie obniżana o 1%. Rolnik gospodarujący na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania może wystąpić również o przyznanie dodatkowych płatności z tytułu ONW.

Rolnicy, którzy ubiegali się o przyznanie płatności w 2004 r., otrzymają z ARiMR za pośrednictwem poczty częściowo wypełniony formularz wniosku (tzw. wniosek spersonalizowany) wraz z instrukcją wypełnienia. W przypadku, gdy rolnik złoży wniosek o płatność bezpośrednią przed otrzymaniem wniosku spersonalizowanego, nie powinien go składać po raz drugi.

Producenci rolni, którzy zamierzają po raz pierwszy złożyć wniosek o płatności obszarowe, powinni wystąpić do ARiMR o nadanie im numeru identyfikacyjnego. Formularze wniosków o płatności bezpośrednie można otrzymać w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Są one także dostępne na stronie internetowej www.arimr.gov.pl . Wnioski należy składać w biurze właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

O płatności bezpośrednie do gruntów rolnych może się ubiegać producent rolny posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha. Działki rolne wchodzące w skład gospodarstwa nie mogą być mniejsze niż 0,1 ha i muszą być utrzymane w dobrej kulturze rolnej. Płatności przysługują również osobom, które władają gruntami rolnymi z innego tytułu np. dzierżawy, użytkowania i użyczenia. Należy pamiętać, że o dopłatę na daną działkę rolną może ubiegać się tylko jeden wnioskodawca. Jeśli więc osoba użytkująca grunt rolny (a nie będąca jej właścicielem) zamierza złożyć wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, powinna zawrzeć umowę na użytkowane grunty (najlepiej w formie pisemnej). W ten sposób uniknie problemów w przypadku, gdy z wnioskiem o przyznanie płatności bezpośrednich na tę samą działkę rolną wystąpi inny wnioskodawca.

Jeżeli rolnik lub inny wnioskodawca ma już numer identyfikacyjny nadany przez ARiMR, nie musi się o to ubiegać ponownie. Wyjątkiem jest zmiana danych, np. NIP czy REGON. W takiej sytuacji wnioskodawca powinien złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów, zaznaczając, że celem zgłoszenia jest zmiana danych.

Na płatności bezpośrednie składają się:

  • jednolita płatność obszarowa do gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym (grunty orne, pastwiska, łąki, sady i uprawy wieloletnie), a także upraw wierzby (Salix sp.) i róży bezkolcowej (Rosa multiphlora) na cele energetyczne;
  • płatności uzupełniające do powierzchni upraw:
    • chmielu;
    • innych roślin, określanych corocznie w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Osoba ubiegająca się o płatność obszarową za 2005 r. deklaruje we wniosku o przyznanie płatności:

  • wszystkie działki ewidencyjne wchodzące w skład gospodarstwa, na których położone są grunty rolne; w przypadku ubiegania się o płatność ONW, wszystkie działki ewidencyjne wchodzące w skład gospodarstwa (w tym: budowlane, zalesione, pod wodami, stanowiące nieużytki itp.),
  • trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska).

Wpisując we wniosku powierzchnię trwałych łąk i pastwisk, wnioskodawca zobowiązuje się, że powierzchnie zadeklarowane jako trwałe użytki zielone nie zostaną włączone do płodozmianu oraz że nie ulegnie zmniejszeniu procentowy udział powierzchni trwałych użytków zielonych w gospodarstwie .

Wszystkie złożone wnioski podlegają szczegółowej weryfikacji – dane są porównywane z bazami danych m.in. ewidencji gruntów. W biurach powiatowych rolnicy mają wgląd do map ewidencyjnych. Ponadto przewidziana jest kontrola na miejscu w losowo wybranych gospodarstwach.

W przypadku stwierdzenia niezgodności między informacjami podanymi we wniosku a stanem faktycznym (ujawnionym w trakcie kontroli administracyjnej i kontroli na miejscu), na wnioskodawcę zostaną nałożone określone sankcje. Po przeprowadzeniu wszystkich kontroli wnioskodawca otrzyma decyzję w sprawie przyznania płatności , a na jego konto bankowe zostaną przekazane pieniądze. Przelewy będą dokonywane w okresie od 1 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r. Termin ten jest ujednolicony dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jednolita płatność obszarowa w 2005 r. nie może przekroczyć - zgodnie z Traktatem Akcesyjnym - 30% poziomu dopłat unijnych. Płatności uzupełniające mogą podwyższyć płatność obszarową do maksymalnie 60% poziomu dopłat unijnych.

Stawki płatności uzupełniających dla poszczególnych upraw określa corocznie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Wysokość płatności bezpośrednich w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego i pozytywnie zweryfikowanej przez ARiMR powierzchni gruntów rolnych oraz stawek płatności na 1 ha gruntu rolnego.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę