Warszawa, 2 marca 2004 roku
Komunikat prasowy
Do 19 marca 2004 roku zakłady branży utylizacyjnej powinny złożyć wnioski o pomoc finansową w centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W okresie około 4-ch tygodni po terminie ich złożenia zostaną podpisane umowy.
Po wyrażeniu zgody przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie na program pomocy finansowej Agencji dla zakładów branży utylizacyjnej kwoty nie wyższej niż 20 mln zł, prezes Agencji Wojciech Pomajda podpisał zarządzenie w tej sprawie. Pomoc ARiMR skierowana jest do podmiotów zajmujących się zbieraniem, przetwarzaniem na mączkę zwłok bydła, owiec, kóz i świń lub ich części oraz transportem i spalaniem tej mączki.
Komplet dokumentów koniecznych do uzyskania pomocy finansowej wraz z załącznikami został rozesłany pocztą priorytetową do 73 podmiotów branży utylizacyjnej wymienionych na liście Głównego Lekarza Weterynarii oraz podmiotów znajdujących się na listach Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Równocześnie komplet dokumentów został zamieszczony na stronie internetowej Agencji pod adresem www.arimr.gov.pl.
Kwota pomocy jest obliczana matematycznie, poprzez wyliczanie, w oparciu o średnie ważone obejmujące następujące kwoty: dopłaty do zebrania padłych sztuk, koszty transportu do zakładu utylizacyjnego, koszty przetworzenia na mączkę, zadeklarowane kwoty do pobrania od producenta rolnego. Dla podmiotów wnioskujących o pomoc finansową w kwocie niższej i równej średniej ważonej zostanie przyznana pomoc w kwocie wnioskowanej. Dla podmiotów wnioskujących o pomoc w kwocie wyższej od średniej ważonej przyznaje się pomoc w kwocie równej średniej ważonej.
Agencja zobowiązuje podmioty ubiegające się o pomoc do określenia wysokości maksymalnej kwoty pobieranej od początku 2004 r. od producentów rolnych za odbiór padłej sztuki dużej i sztuki małej. Powinno to wykluczyć możliwości obciążania producentów rolnych dodatkowymi kosztami oprócz zadeklarowanych we wniosku i ustalonych w umowie zawartej między Agencją a zakładem utylizacyjnym.
Istnieje możliwość przyznania pomocy dla kilku zakładów na tym samym obszarze działania, przy uwzględnieniu najniższej wynegocjowanej stawki za 1 sztukę dużą i 1 sztukę małą. Pomoc ta zostanie przyznana na podstawie najniżej wynegocjowanej stawki, co zwiększy konkurencyjność zakładów utylizacyjnych oraz przyczyni się do skrócenia czasu odbioru padłych sztuk zwierząt od producentów rolnych.
Jest też możliwość zbiórki padłych sztuk z miast na prawach powiatu. W roku 2004 wszystkie powiaty ziemskie i grodzkie w kraju będą objęte obsługą utylizacyjną przez podmioty otrzymujące pomoc finansową Agencji.
Biuro Promocji i Wydawnictw