MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Widziane z Europarlamentu - Zamiast konwencjonalnej energii

1 kwietnia 2008
Konwencjonalne źródła energii, takie jak ropa, gaz, energia jądrowa, będą nadal odgrywać znaczącą rolę w dostawach energii, ale posłowie uważają, że ze względu na coraz większy niedostatek zasobów naturalnych istotna jest dywersyfikacja źródeł energii i odpowiednie zwiększenie nakładów na badania naukowe.

Zależność UE od importu paliw kopalnych wzrośnie do 2030 r. do 65% całkowitego zużycia. Dodatkowo dostawy gazu i ropy wiążą się z elementem niepewności ze względu na ryzyko geopolityczne i coraz większą konkurencję na rynku.
Energia jądrowa jest obecnie największym źródłem energii o niskiej emisji CO2 w Europie i odgrywa istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. W średnim okresie energia jądrowa jest w Europie niezbędna do zaspokojenia podstawowego zapotrzebowania na energię i osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zmian klimatycznych powodowanych przez gazy cieplarniane jest szybkie i znaczne ograniczenie ich produkcji. Jednym z możliwych środków zapobiegania zmianom klimatycznym jest technologia wychwytywania i składowania węgla (CCS - skrót od ang. Carbon Captura Storage - wychwyt i magazynowanie dwutlenku węgla), która jednak wiąże się ze spadkiem wydajności elektrowni. Parlament przekonuje, że wszelkie problemy techniczne, środowiskowe i prawne związane ze składowaniem CO2 powinny znaleźć odzwierciedlenie w działalności badawczej i inicjatywach politycznych, które umożliwią jak najszybsze przystosowanie technologii CCS do elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi.

Priorytetem UE są zmiany klimatyczne. Temu zagadnieniu poświęcono specjalne wystąpienie na ostatnim posiedzeniu Parlamentu w Brukseli. Poruszono temat ekspresowego podnoszenia się wód, gdyż w roku 2050 mogą zostać zalane m.in. wyspa Wolin i Żuławy Wiślane. Związane jest to z bardzo dużą emisją dwutlenku węgla i gazu do atmosfery, stąd podjęto też cel 3x20, aby obniżyć zużycie energii. Dlatego też trzeba stosować bardziej wydajne urządzenia do ogrzewania oraz zmniejszać emisję gazów cieplarnianych. W Polsce są bardzo duże zasoby węgla kamiennego i brunatnego, z których wytwarza się dużo energii. Stąd zachodzi potrzeba wprowadzenia nowych, czystych technologii przetwarzania. Ponadto w całej Europie istnieje potrzeba obniżenia o 20% emisji gazów cieplarnianych. Trwają również dyskusje nad tym, jakie przyjąć normy obniżenia emisji gazów w Polsce. Kolejne 3x20 to wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak: woda, biomasa, biogazownie. Ponadto produkcja biomasy i biopaliwa to także bardzo duża szansa dla rolników.

Odnawialne źródła energii są ostatnio coraz częściej wykorzystywane. Główną przyczyną tej rosnącej popularności jest ich nieszkodliwość dla środowiska i niewyczerpywalność. Cechy te odróżniają je od źródeł konwencjonalnych, których eksploatacja jest główną przyczyną niepokojących zmian klimatu, i których światowe zasoby prędzej czy później zostaną całkowicie wyczerpane. Ocenia się, że najdłużej, bo jeszcze przez prawie 220 lat, będzie można korzystać ze złóż węgla, o wiele krócej - ponad 60 lat - trwać będzie eksploatacja gazu ziemnego, zaś ropy naftowej wystarczy na jakieś 30-40 lat. Perspektywa wyczerpania się wszystkich tych surowców, jak również szkody, powodowane w środowisku przez ich wykorzystywanie, sprawiają, że ludzie już teraz poszukują alternatyw.
Energia odnawialna z biomasy jest najlepszym, realnym i praktycznym rozwiązaniem problemu zaopatrzenia w energię: elektryczną, grzewczą oraz napędową do pojazdów wobec perspektywy wzrostu kosztów paliw mineralnych, wyczerpania się ich zasobów oraz postępującego skażenia środowiska produktami ich spalania.

Jednym z pierwszych kroków zmierzających do rozwoju produkcji energii odnawialnej jest sporządzenie bilansu krajowych potrzeb i możliwości w tym zakresie. Ze względu na obszar i strukturę ziemi uprawnej w Polsce największą szansą jest tu rozwój uprawy rzepaku na biopaliwa oraz biomasy jako źródła energii elektrycznej i grzewczej.
Komisja Europejska zrobiła nam prezent, ograniczając Polsce limity emisji CO2. Ceny biomasy wyraźnie rosną. Jeszcze dwa lata temu producenci biomasy poszukiwali odbiorców dla swojej produkcji. Biomasę głównie drewno, palety, brykiet i słomę kupują na potęgę ciepłownie, elektrociepłownie i elektrownie. W dodatku od tego roku zakłady produkujące zieloną energię mają obowiązek pozyskiwać 5 procent surowca z upraw rolnych. W efekcie drożeje słoma i wierzba energetyczna, ale tez pojawiają się alternatywne propozycje np.: pestki malin, wytłoki po jabłkach, łuski słonecznika czy pestki oliwek kupowane od zakładów spożywczych. Zakłady energetyczne będą w tym roku potrzebowały z upraw rolnych przynajmniej 330 tys.ton biomasy. Ale za dwa lata będzie to już prawie 2 mln ton, w następnych latach zaś wartość ta ma wrastać o 1 mln ton rocznie.
Zmiany klimatyczne są tematem wielu spotkań naukowców, polityków i biznesmenów.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę