aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie firmy otwierają się na matki

19 października 2015
W polskich rodzinach mających małe dzieci 93% mężczyzn pracuje, niezależnie od liczby pociech. Zatrudnienie kobiet maleje tymczasem z każdym kolejnym dzieckiem: pracuje 73% matek jedynaków, 65% – dwojga dzieci i tylko 50% – trojga. W Norwegii matki mające trójkę pociech pracują za to najczęściej. Gdzie leży przyczyna?

Łączenie życia zawodowego z wychowywaniem dzieci nie jest łatwe, zwłaszcza w Polsce, gdzie wciąż króluje tradycyjny podział ról. To hamuje rozwój żłobków i przedszkoli oraz utrudnia kobietom robienie kariery. Wiele z nich staje przed trudnym wyborem: rodzina czy praca?

„Zdecydowana większość wybiera rodzinę, ponieważ jest świadoma, że nie podoła jednocześnie obowiązkom domowym i służbowym. Niestety mężczyzna uczestniczy zwykle w niewielkim zakresie w procesie wychowywania i opieki nad dzieckiem. Tylko sprawiedliwy podział obowiązków między obiema płciami oraz dostęp do tych samych przywilejów wyeliminują strach przed posiadaniem potomstwa” – mówi serwisowi infoWire.pl Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Na szczęście firmy zaczynają dostrzegać potrzeby kobiet. Coraz chętniej są oferowane elastyczne formy pracy, dodatkowe płatne urlopy rodzicielskie i pakiety opieki medycznej dla dzieci. Inwestuje się także w korporacyjne żłobki i przedszkola oraz specjalne pokoje dla karmiących matek.

Zdaniem rozmówczyni dyskryminację kobiet w biznesie przełamie wprowadzenie kwot. „Większość krajów unijnych je wprowadziła. Ostatnimi czasy w Niemczech przyjęto 30-procentową. Co więcej, dyrektywa unijna nakazuje wprowadzenie kwot we wszystkich krajach Unii Europejskiej do roku 2020” – informuje ekspertka.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę