Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Plan rozwoju obszarów wiejskich na lata 2004 - 2006

28 marca 2003

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest odpowiedzialne za przygotowanie dokumentu programowego, zwanego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW, ang. Rural Deuelopment Plan). Na jego podstawie finansowane będą działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, z grupy tzw. środków towarzyszących WPR, a ponadto kilka instrumentów dodatkowych zaproponowanych w czasie negocjacji akce-syjnych przez Komisję Europejską.

Podstawą prawną jest Rozporządzenie Rady UE nr 1257/99 o wsparciu rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie (EAGGF)221 oraz Rozporządzenie KE nr 445/2002.

Program będzie współfinansowany ze środków Sekcji Gwarancji EAGGF. Jest to tzw. II filar Wspólnej Polityki Rolnej, na który wydzielona jest część środków Sekcji Gwarancji. Działania zaproponowane w PROW maja na celu wspieranie wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i są podstawą budowania Europejskiego modelu rolnictwa, w oparciu o instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Szczegółowa struktura PROW będzie ustalona w najbliższym czasie, a jego treść będzie szeroko konsultowana na wszystkich szczeblach.

Instrumenty PROW obejmują dwie grupy działań. Do pierwszej należą działania zaliczone do grupy środków towarzyszących WPR, precyzyjnie określone w rozporządzeniu 1257/99. Są one składowymi Planów Rozwoju Obszarów Wiejskich w państwach członkowskich UE.

Należą do nich:

  • wcześniejsze emerytury,
  • programy rolno-środowiskowe,
  • zalesianie gruntów rolnych,
  • wsparcie dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (LFA )231.

Do drugiej grupy należą instrumenty, zapisane przez Wspólnotę Europejską w Traktacie Akcesyjnym. Ideą tej propozycji jest chęć rozwiązania podstawowych problemów, z jakimi borykają się kraje kandydujące, dążące do integracji z UE. Część z nich to instrumenty zupełnie nowe, które pojawiły się po raz pierwszy w historii UE. Ich przyszły kształt będzie w dużej mierze zależeć od wyników uzgodnień technicznych z Komisją Europejską. Są to:

  • wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych,
  • wsparcie dla grup producentów rolnych, które nie są objęte regulacjami rynkowymi,
  • wsparcie na rzecz osiągania standardów UE,
  • pomoc techniczna.

Z punktu widzenia beneficjenta Program ten jest niezwykle atrakcyjny, bowiem nie jest wymagany udział środków własnych rolników.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę