Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowicjusze bez szans

26 lipca 2004

Wniosek o dotacje oceniany jest według pięciu kryteriów zapisanych w tzw. Arkuszu Oceny w sposób ściśle określony. Kryterium drugie „zgodność z założeniami programu” jest szczególnie ważne, ponieważ przedsiębiorca musi zdobyć minimum 20 punktów na 25 możliwych, aby wniosek był dalej oceniany – tłumaczy Paweł Wójtowicz, specjalista ds. projektów UE w krakowskiej firmie Restrukturyzacja Edward E. Nowak.

 

 

Przyznając punkty w tym kryterium, oceniający biorą pod uwagę trzy cechy firmy. Jedną z nich jest wcześniejsze uczestnictwo przedsiębiorcy w programach Unii Europejskiej. - Firmy, które nie uczestniczyły w takich programach, stracą aż 5 możliwych do zdobycia punktów. Dlatego ich szanse na minimalne 20 punktów w tym kryterium, a tym samym dalszą ocenę wniosku oraz uzyskanie dotacji, są iluzoryczne, ponieważ dwie pozostałe cechy w tym kryterium muszą być ocenione na maksymalną liczbę punktów – uważa Paweł Wójtowicz.

W województwie małopolskim w takiej sytuacji jest jeszcze ok. 270 tys. firm. Grzegorz Godziek, dyrektor Departamentu Programów dla MSP w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jest zdania, że system premiowania osób już korzystających z programów nie jest dobry, bo może spowodować znaczny odsiew projektów już na samym początku. Podobnie stanie się również w innych województwach. Lubelska Fundacja Rozwoju, która jest Regionalną Instytucją Finansującą w województwie lubelskim, ocenia, że około 60 proc. przedsiębiorców nie ma doświadczenia w korzystaniu z funduszy unijnych. Według Wiesława Kamieńskiego z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, kryterium doświadczenia znacznie zawęzi grupę potencjalnych odbiorców pomocy, zwłaszcza tych dotacji, które nie były do tej pory popularne.

Zasada dodatkowych punktów dla przedsiębiorców, którzy już korzystali z dotacji, była znana w poprzednich edycjach w PHARE 2000 i 2001, więc nie jest to nic nowego. Na pewno nie jest to warunek konieczny do otrzymania dotacji – broni kryteriów oceny Monika Karwat z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która pełni funkcję RIF dla województwa mazowieckiego, przy poprzednich edycjach programu PHARE, nie zdarzyło się, żeby ze względu na brak doświadczeń dotacja nie została udzielona. Artur Urban z Lubelskiej Fundacji Rozwoju przyznaje, że trafiają do niego podobne uwagi, ale uważa, że dodatkowe punkty za doświadczenie są sprawiedliwe, a przedsiębiorca, który nie prowadził projektów unijnych, może wpisać w ten punkt doświadczenie związane z podobnymi inwestycjami.

Niestety, żadna z osób odpowiedzialnych za ocenę wniosków nie może zagwarantować, że taką samą interpretację zasad oceny będą stosowały wszystkie RIF-y. Sporów o interpretację przepisów można by było uniknąć, gdyby PARP skonsultowała wcześniej rozwiązania z instytucjami, do których trafiają wnioski o dotacje. Przedsiębiorców, którzy przyjmą za dobrą monetę ogólne założenie programu, że unijna pomoc ma wspierać ich konkurencyjność na europejskim rynku i nie przeprowadzą na wstępie szczegółowego rachunku punktów, może spotkać zawód.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę