Wejście w życie pakietu ustaw ubezpieczeniowych wpłynie nie tylko na sytuację prawną zakładów ubezpieczeń, lecz również ich klientów.
Nowością jest wprowadzenie do kodeksu cywilnego obowiązujących przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Dotyczy to między innymi zastrzeżenia dla ubezpieczającego prawa do umowy w ciągu określonego terminu i obowiązku doręczenia mu ogólnych warunków ubezpieczenia. Będą też wprowadzone uregulowania dotyczące obowiązkowej zawartości ogólnych warunków ubezpieczenia.
Nowym obowiązkiem zakładu ubezpieczeń jest również określenie sumy ubezpieczenia oraz warunków jej zmiany. Może to być jednak kłopotliwe, ponieważ sumę taką ustala się w umowie ubezpieczenia na podstawie wniosku ubezpieczającego.
Zakłady ubezpieczeń będą musiały udostępniać pisemne informacje o wszelkich okolicznościach, które miały wpływ na prawo do odszkodowania lub jego wysokość. Rozwiązanie takie pozwoli na ograniczenie praktyk niektórych zakładów ubezpieczeń, które odmawiając wypłaty odszkodowania, ograniczały się do podania lakonicznych powodów odmowy. Umożliwi to również kontrolę, czy odszkodowanie nie zostało zaniżone.
Niektóre z proponowanych zapisów projektów ustaw budzą wątpliwości. Przyznają one ubezpieczonym, poszkodowanym, beneficjentom oraz innym osobom uprawnionym do otrzymania odszkodowania, prawo do bezwarunkowego i nieograniczonego dostępu do akt szkody na każdym etapie postępowania likwidacyjnego.