Jeśli podatnik ujawni popełnione przez siebie przestępstwo lub wykroczenie podatkowe, złoży korektę zeznania oraz zapłaci swoje należności – uniknie postępowania karno-skarbowego – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Nieprawdą jest, że samo skorygowanie deklaracji podatkowej powoduje wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe – napisano w komunikacie dotyczącym stosowania kodeksu karnego skarbowego.
Według Ministerstwa Finansów, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, polegające na podaniu nieprawdy lub zatajeniu prawdy w zeznaniu podatkowym skutkujące (...) uszczupleniem podatku lub bezzasadnym zwrotem podatku lub nadpłaty może być popełnione jedynie rozmyślnie, więc podatnik, który w zeznaniu podał nieprawdę, lecz uczynił to nieumyślnie, nie będzie ponosić odpowiedzialności karno-skarbowej.
Sprawca umyślnego przestępstwa lub wykroczenia skarbowego może uniknąć kary korzystając z instytucji czynnego żalu – musi samodzielnie zawiadomić organ podatkowy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia i uregulować swoje należności. Zawiadomienie musi być dokonane w czasie kiedy organ podatkowy nie miał jeszcze wyraźnie udokumentowanej wiadomości o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.
Ministerstwo Finansów zaprzecza informacjom pojawiającym się w prasie, że po złożeniu korekty deklaracji podatkowej nie będzie można skorzystać z instytucji czynnego żalu.
1 stycznia 2003 roku przestał obowiązywać artykuł 81,3 ustawy ordynacja podatkowa z 1997 roku. W przypadku skorygowania deklaracji podatkowej nie stosowało się wobec podatnika kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym. Według MF przepis ten był sprzeczny z art. 16.2 ustawy – kodeks karny skarbowy z 1999 roku, który mówi, że (... )zaniechanie ukarania uzależnia nie tylko od złożenia korekty, ale też od faktycznego uiszczenia uszczuplonego podatku.