Piątek przyniesie rozstrzygnięcie dotyczące dalszych losów rządu. W związku z tym dealerzy oczekują zmienności i sporej nerwowości, pomimo tego że rynek wliczył już w aktualną cenę złotego i papierów brak poparcia dla rządu.
Polska waluta podążając za ruchami dolara wobec euro osłabła o 1,35 gr wobec dolara, ale umocniła się o 0,65 gr wobec euro. Kurs złotego około godz. 16.30 osiągnął 4,0285 za dolara i 4,7685 za euro, dało to odchylenie 3,4 proc. po słabej stronie. Eurodolar zaś wyniósł 1,1837 wobec 1,189 wieczorem w środę.
"Piątek będzie kolejnym nerwowym dniem. Widoczne mogą być transakcje spekulacyjne. Trudno przesądzać o tym, w którą stronę będzie podążał złoty. Na rynku na pewno w ciągu dnia pojawi się wiele pogłosek, które będą wpływały na zmienność kursu złotego" - powiedział Rafał Uss, dealer walutowy Raiffeissen Bank Polska. Piątkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu planowane jest na godz. 21.00. Rządowi potrzebne jest co najmniej 231 głosów. Koalicja SLD-UP posiada obecnie 172 posłów. Federacyjny Klub Parlamentarny (17 posłów) deklaruje, że nie poprze rządu Belki. Za odrzuceniem wotum zaufania zagłosuje również PSL (37 posłów) oraz Socjaldemokracja Polska (33 posłów).
Ekonomiści ankietowani przez PAP, wraz z upływem czasu i klarowaniem stanowisk poszczególnych ugrupowań politycznych dotyczących udzielenia poparcia nowemu gabinetowi, stali się sceptyczni. Obecnie żaden z nich nie oczekuje, że nowy gabinet otrzyma wystarczające poparcie. Pomimo rosnącej fali nerwowości inwestorzy na rynku długu zachowali spokój. "Dzisiaj było bardzo spokojnie. Wyczuwa się wyczekiwanie na głosowanie nad wotum dla rządu" - powiedział PAP Marek Stypułkowski, dealer obligacji z Raiffeisen Bank Polska. Dochodowość papierów dwuletnich OK0406 spadła o 10 pb, do 7,49 proc., a pięcioletnich DS0509 o 5 pb, do 7,75 proc. Rentowność papierów dziesięcioletnich DS1013 pozostała na poziomie 7,42 proc.