Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Złoty słabnie eksport rośnie

22 grudnia 2015
Czy to początek korzystnej tendencji czy tylko chwilowe wahanie rynku. To pytanie zadają sobie dziś eksporterzy, którzy wciąż tracą rynki zbytu w związku ze zbyt mocnym złotym. Straty w niektórych branżach sięgają już 30%.

Od ubiegłego roku złoty znacznie zyskiwał na wartości. W porównaniu do waluty europejskiej czy amerykańskiej. Zyskiwali polscy konsumenci tracili jednak eksporterzy.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: przychody mamy mniejsze już o 30%. Natomiast jest rzeczą złą i to, że płacimy mniej rolnikom. Cena w skupie mleka od stycznia systematycznie spada i dzisiaj płacimy niewiele więcej niż 90 gr.

W podobnej sytuacji są też inne branże rolno-spożywcze. Przez drogiego złotego, drogie stały się też polskie towary, które przestały być konkurencyjne na zachodnich rynkach.

Mieczysław Twaróg, Stowarzyszenie Eksporterów Polskich: życie nie znosi próżni. Tam skąd wypadły nasze towary w ich miejsce wejdą nasi konkurenci.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Polska waluta zaczęła powoli tracić na wartości. Ale na euforię eksporterów jest jeszcze za wcześnie.

Marek Wołos, TMS Brokers: ostatnio notowania euro-złotego zbliżają się do poziomu 3.50, czyli do najwyższego poziomu w tym roku. Czy jest to trwała tendencja? Myślę, że jeszcze za wcześnie przesądzać.

Jeśli w najbliższych miesiącach złoty dalej będzie tracił na wartości, będzie szansa na stopniowe wznowienie eksportu. O ile na tamtejszych rynkach znajdzie się jeszcze miejsce dla polskich produktów żywnościowych.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę