Podany przez GUS wzrost PKB był niższy od oczekiwanego i wyniósł 3,2 proc (wobec 3,3 proc), co umocniło oczekiwania rynku na redukcję stóp procentowych. W 2004 r. wzrost PKB oszacowano na 5,3 proc. Dane nie zaskoczyły rynku i nie wpłynęły na kursy.
Poniedziałkowy spadek kursu EUR/USD spowodował, że kurs USD/PLN podążył w kierunku poziomu 3,16. Ruchy na złotym nie są zdecydowane z powodu oczekiwania zarówno na decyzję RPP, jak również na losy ustawy budżetowej oraz na finał rozgrywek politycznych. Jeżeli RPP obniży stopy o 0,25 pkt bazowego, jak przewiduje rynek, nie powinniśmy widzieć większej reakcji, chyba że impuls wyzwoli podwyżka stóp w USA. Dzisiejsze lekkie osłabienie złotego może być również wynikiem wypowiedzi Marka Zubera, doradcy ekonomicznego premiera, który stwierdził, że Polska powinna zaciągać dług w złotych, a nie w walutach obcych.
Krótkoterminowa prognoza
Popołudniowa informacja MF o możliwości wzrostu PKB w I kw. 2006 r. do 5 proc wobec oczekiwanych 4,2 proc. może być sygnałem dla RPP, że obniżka stóp jest pożądana. Niski poziom inflacji bazowej (1,1 proc) oraz niższa od oczekiwanej sprzedaż detaliczna w grudniu (6,3 proc wobec 8,3 oczekiwanych proc) każe przypuszczać, że prawdopodobieństwo obniżenia stóp jest realne.