Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem KRIR konieczne zmiany w ustawie o nasiennictwie

7 marca 2006

W Sejmie trwają obecnie  prace nad zmianą ustawy o nasiennictwie z dnia 26 czerwca 2003 roku. Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje  o wyłączenie producentów wprowadzających do obrotu materiał siewny roślin rolniczych wytworzonych we własnym gospodarstwie z konieczności rejestrowania działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004r, o swobodzie działalności gospodarczej. Zdaniem samorządu rolniczego przemawiają za tym zarówno argumenty prawne jak i merytoryczne.

Przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie stosuje się  do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Ustawa z dnia 19 listopada 1999r. - Prawo działalności gospodarczej uchylona przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w identyczny sposób definiowała przedsiębiorcę i działalność gospodarczą.

Obecnie na podstawie art. 54 ustawy o nasiennictwie obrót materiałem siewnym mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej. W związku z powyższym rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a zatem nie uzyskali wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji działalności gospodarczej, nie są wpisywani do rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora, a tym samym nie mogą sprzedawać wyprodukowanego materiału siewnego.

- Jest to bardzo krzywdzące dla tych rolników, którzy od lat produkują materiał siewny, prowadzą jego obrót i zawsze wykonywali to dobrze. Dotychczas prowadzili obrót na podstawie art. 63 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 149, poz. 724 z późn. zm.) uchylonej przez aktualnie obowiązującą ustawę. Zgodnie z wymienionym przepisem obrót materiałem siewnym mogli prowadzić przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie tego obrotu, wydane przez wojewódzkiego inspektora właściwego terytorialnie dla siedziby tego przedsiębiorcy.

Na mocy tego przepisu i art. 104 KPA rolnicy otrzymywali decyzję administracyjną zezwalającą na prowadzenie obrotu materiałem siewnym – mówi Wiktor Szmulewicz , wiceprezes, p.o. prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych


Zdaniem szefa KRIR należy zwrócić uwagę, iż nie ma dużych różnic, jeżeli chodzi o brzmienie przepisów poprzedniej i obecnej ustawy w omawianym zakresie, a tym samym przeciwwskazań do prowadzenia przez rolników obrotu materiałem siewnym wyprodukowanym z zachowaniem wszystkich wymogów ustawy we własnym gospodarstwie. W poprzedniej ustawie również była mowa o przedsiębiorcach i rolnicy uzyskiwali zezwolenie na prowadzenie obrotu materiałem siewnym.

Produkcja i sprzedaż materiału siewnego jest działalnością rolniczą. Definicję działalności rolniczej podaje ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 93, poz. 431 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 tej ustawy za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Dlatego też  Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraża niepokój spowodowany zmianą statusu rolników w świetle omawianych przepisów ustawy o nasiennictwie, która to zmiana naszym zdaniem jest nieuzasadniona i krzywdząca rolników oraz wnioskuje o wprowadzenie proponowanych przez nas w piśmie z 22 kwietnia 2005r (znak KRIR/JK/156/05) uzupełnień art.54 ustawy o nasiennictwie. Zmiana tych zapisów powinna umożliwić producentom prowadzącym działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie produkcji materiału siewnego, sprzedaż materiału siewnego roślin rolniczych wytworzonego we własnym gospodarstwie bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej.

Takie rozwiązanie będzie korzystne zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację dochodową w sektorze rolnym i brak w naszym kraju powiązań kapitałowych producentów rolnych z przetwórstwem i dystrybucją jak ma to miejsce w innych krajach UE – twierdzi prezes Szmulewicz
Ponadto proponowane przez KRIR rozwiązanie korzystnie wpłynie na konkurencję na rynku kwalifikowanego materiału siewnego i kształtowanie poziomu cen tego materiału. Pośrednio wpłynie to również na zwiększenie zużycia kwalifikowanego materiału siewnego, a w konsekwencji podnoszenie jakości i wydajności produkcji roślinnej.

Obecna sytuacja dyskryminuje bowiem  producentów kwalifikowanego materiału siewnego w stosunku do pozostałych producentów rolnych, którzy mają możliwość wprowadzania do obrotu wytworzonych we własnym gospodarstwie produktów bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Taka możliwość została stworzona ponadto rolnikom prowadzącym agroturystykę.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę