Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zasiłki rodzinne: w oświadczeniu trzeba wykazać przychód

15 września 2011
Osoba starająca się o zasiłek rodzinny, która składa oświadczenie o swoim dochodzie, musi podać w nim te same dane, które są zawarte w zaświadczeniu wystawianym przez urząd skarbowy.
Rodzice, którzy składają wnioski o świadczenia rodzinne lub z Funduszu Alimentacyjnego, mogą od 1 lipca zamiast urzędowych zaświadczeń składać oświadczenia. Taka możliwość dotyczy m.in. dokumentowania wysokości dochodów.
Gminy zwracają jednak uwagę, że nowe brzmienie art. 23 ust. 5a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) oraz art. 15 ust. 4 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.) wśród składników dochodu, które trzeba wykazać w oświadczeniu, nie zawiera przychodu. Jego wysokość jest natomiast wpisana w zaświadczeniu wydawanym przez urząd skarbowy. Gmina, która otrzymuje takie oświadczenie, musi więc sama występować do fiskusa o podanie kwoty przychodu, bo jest on niezbędny do prawidłowego wyliczenia dochodu rodziny.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, gmina ma prawo wymagać od rodzica wskazania wysokości przychodu, bo na oświadczeniu powinny być wskazane takie same dane jak w zaświadczeniu. Osoba ubiegająca się o pomoc, która zdecyduje się na złożenie oświadczenia, musi więc podać wysokość osiągniętego przychodu, dochodu, składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne (odliczonych od dochodu).


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę