OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Włączyć rolników w system podatkowy

3 grudnia 2015
Kółka rolnicze i organizacje pracodawców apelują o włącznie rolników do ogólnych zasad podatkowych. To reakcja na wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłacanie przez budżet państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, niezależnie od ich dochodu, jest niezgodne z konstytucją. W ciągu 15 miesięcy przepisy muszą zostać zmienione.

- Kółka rolnicze z pokorą przyjęły postanowienie Trybunału - powiedział prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin.
 W ocenie Serafina wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału był motywowany politycznie. - Widać, że RPO zaniedbał swoje obowiązki, bo tego typu zjawisko dotyczy nie tylko rolników, ale i innych grup zawodowych. Przypisuję temu wnioskowi tło polityczne - politycznej działalności wobec KRUS - powiedział Serafin. - Bezrobotni, służby mundurowe i inne grupy mają również tego typu świadczenie z budżetu państwa - podkreślił.

Zadeklarował, że rolnicy czekają na wprowadzenia w rolnictwie systemu podatkowego i jego pochodnych, w oparciu o dochody osiągane przez gospodarstwa. - Kółka chcą zrównoważonego systemu ekonomicznego w rolnictwie i czekamy, by rząd odważył się wreszcie i wprowadził system podatkowy w rolnictwie zależny od uzyskiwanych dochodów - powiedział.

- Na podstawie czystego dochodu powinny być liczone wszystkie opłaty dotyczące rolników. Obecnie mamy kilka definicji gospodarstwa rodzinnego, np. przy ubieganiu się o kredyty bankowe jesteśmy mało dochodowi, a gdy nasze dzieci starają się o internaty i akademiki, mamy zbyt wysokie dochody. Szkoda, że Rzecznik nie spojrzał na te problemy szerzej - zaznaczył.

- Jesteśmy otwarci na dialog z rządem, stworzenie systemu podatkowego opartego o koszty i przychody, nie zgodzimy się nigdy na to, co sugeruje minister finansów - ryczałt. To pomysł socjalistyczny, gdy kilku urzędników ustalało sobie kwoty potrzebne budżetowi państwa i wyciskało je z rolników. Gdyby poszło to w taką stronę, będziemy protestować na ulicy - powiedział Serafin.

Według PKPP Lewiatan system Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wymaga gruntownego przeglądu, bowiem jest przestarzały i niesprawiedliwy społecznie. 0 Od dawna postulujemy, aby rolnicy byli traktowani tak jak pozostałe osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą i płacili podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - skomentował dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski. - Wsparcie najuboższym rolnikom, których sytuacja zbliżona jest do położenia bezrobotnych, powinno być udzielane z systemu pomocy społecznej - uważa Lewiatan.

Pracodawcy RP oceniają wyrok TK jako sygnał, że czas na reformę KRUS. - Państwo finansuje składkę nawet rolnikowi, który posiada setki hektarów i osiąga ogromne przychody. Na podobne przywileje przedsiębiorca nie może liczyć. Żadna grupa podmiotów nie powinna być dyskryminowana lub uprzywilejowana - uważa ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP Magdalena Janczewska.

- Prace nad nowym systemem trzeba rozpocząć od stworzenia jednej i spójnej definicji rolnika i gospodarstwa rolnego. Rolnikiem powinna być jedynie osoba, która faktycznie wykonuje działalność rolniczą - uważa Janczewska.

Również Business Centre Club przypomina, że od kilku lat domaga się włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz powszechnego systemu podatkowego. "Z satysfakcją przyjmujemy informację, że Trybunał Konstytucyjny podziela nasze poglądy" - napisało w oświadczeniu Bussines Centre Club. - Zdaniem BCC wyrok TK jest szansą na wprowadzenie sprawiedliwego i racjonalnego systemu ubezpieczeń społecznych. Niezbędne do tego będzie także objęcie rolników obowiązkiem płacenia podatku dochodowego - ocenił wiceprezes BCC Arkadiusz Protas.



POWIĄZANE

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna...

Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna Polska jest jedn...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...


Komentarze

  • serowarka
    14  lat temu
    Te wszystkie zbędne i nadmiernie wyśrubowane w górę podatki to jak chwasty na żyznej ziemi Polski. Obniżają koszmarnie plon. Wyplenić chwasty i zbierać bogate plony naszej ciężkiej pracy ku chwale Ojczyzny i dostatkowi polskich rodzin.
      Zgłoś nadużycie
  • serowarka
    14  lat temu
    Zlikwidować podatek Belki i inne zbędne i blokujące rozwój podatki.
      Zgłoś nadużycie
  • serowarka
    14  lat temu
    Skasować ZUS i KRUS. oddać ludziom ich składki - niech sobie sami składają na prywatnych funduszach emerytalnych lub inwestują w lokatach, akcjach czy we własne firmy by sobie wypracować tyle, by było i na leczenie i na emeryturę. Obniżyć podatki wszystkim i za wszystko do 10 procent, to polska gospodarka ruszy z kopyta.
      Zgłoś nadużycie
  • west
    14  lat temu
    Zgadzam się ze Zdzisławem48 czas wreszcie skończyć tą paplaninę i w końcu zreformować KRUS aby raz na zawsze zamknąć gębe wszystkim pseudoekonomistom. Recepta jest prosta: 1) definicja gospodarstwa rolnego i rolnika czyli gospodarstwo indywidualne (rodzinne) zgodnie z konstytucją w przedziale do 300ha progiem minimalnym powinno być przyjęte w ARiMR 4 ESU. Powyżej 300 ha to przedsiębiorstwa rolne poniżej 4 ESU tak zwane socjalne lub wg. ARiMR niskotowarowe. Oprócz tego działy specjalne tak jak jest obecnie. Rolnik jest to osoba która prowadzi samodzielnie gospodarstwo tzn. pracuje w nim i dochód z gospodarstwa stanowi przynajmniej 50% całego dochodu czyli pozostaje furtka na min. działalność pozarolniczą lub usługi, jeśli przekroczy z innej działalności 50% całkowitego dochodu przeskakuje do ZUS. Tylko do tej grupy powinna trafiać wszelka pomoc w postaci dopłat bezpośrednich, programów typu modernizacja, renty, młody rolnik itp. Bzdurą jest płacenie ogromnych pieniędzy dla posiadaczy ziemskich, różnego rodzaju spółek często z obcym kapitałem itp. 2) Obligatoryjny dla gospodarstw podatek dochodowy z jednoczesnym zlikwidowanym rolnym lub ewentualnie możliwość odliczenia podatku rolnego od dochodu bo pewnie zlikwidowanie go całkowicie spowodowałoby protesty samorządów gminych dla których jest to niejednokrotnie spory wpływ do budżetu. Większe gospodarstwa i tak przeważnie rozliczają się z vat więc to już niewielki krok do rozliczania się z dochodu. 3) dopiero po spełnieniu wyżej wymienionych punktów reforma KRUS czyli naliczanie składek od faktycznych dochodów przy równoczesnym zróżnicowanym naliczaniem świadczeń czyli wpłacam więcej otrzymuje proporcjonalnie większe świadczenia na emeryturze, czy rencie. Stan obecny jeśli przyjrzałby się mu Trybunał Konstytucyjny to dopiero jest sprzeczny z konstytucją bo rolnicy mający większą powierzchnię gospodarstwa płacą większe składki ale otrzymają te same emerytury jak Ci co mają 1ha i płacą minimalną składkę , to jakby w ZUS wszystkim wypłacać jednakowe emerytury bez względu na sumę wpłaconych składek wtedy zrobiłby się raban tych ekonomistów, prezesów, sędziów itp. Kończąc tylko naliczanie składek od faktycznego dochodu daje gwarancję elementarnej sprawiedliwość bo jak zaznaczył Zdzisław48 hektar hektarowi nierówny tak samo porównywalne pod względem powierzchni i klasy gleb gospodarstwa ale położone na dwóch skrajnych końcach Polski mogą znacznie różnić się wynikami finansowymi, z powodu dostępu do rynków koszt transportu do portu lub za zachodnią granicę na tonie sprzedawanej np pszenicy może dochodzić nawet do 150zł/t. Tylko żeby tych argumentów chcieli słuchać politycy, czasami ręce opadają jak się słucha tych tępaków...
      Zgłoś nadużycie
  • rolnik polski
    14  lat temu
    Jestem za włączeniem rolników do systemu podatkowego, moja propozycja: po pierwsze emerytura po 15 latach bo tak jak mundurowi bronią, tak rolnicy żywią i rolnictwo to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów więc przejście na emeryturę jak najbardziej uzasadnione. Wysokość emerytury obliczana na podstawie dochodu z ha przeliczeniowego jaki dziś prezentuje GUS. Po drugie płacimy pełną składkę ZUS tak samo jak Ci mundurowi i sędziowie, którzy wyrokując w niekonstytucyjności zapominają o innych grupach społecznych. Opodatkowanie to tu proponuję do wyboru ryczałt jak lekarze i prawnicy, koszty uzyskania dochodu jak artyści, oraz obowiązkowo możliwość rejestracji swojej działalności rolniczej poza granicami kraju tak jak mogą to zrobić przedsiębiorcy, rolnik też niech ma prawo opodatkowania swojej działalności w rajach podatkowych lub tam gdzie system fiskalny jest mniej złodziejski.
      Zgłoś nadużycie
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę