Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie roślin objętych płatnością uzupełniającą

23 grudnia 2015
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Rozporządzenie to przewiduje wprowadzenie przepisów określających szczegółowe warunki przyznawania płatności do surowca tytoniowego realizowanej w ramach tzw. wsparcia specjalnego, oddzielnej płatności do owoców miękkich oraz dwóch rodzajów płatności uzupełniającej (płatności niezwiązanej do tytoniu oraz płatności niezwiązanej do skrobi).
Jak informuje resort rolnictwa rozporządzenie umożliwia przyznanie płatności do surowca tytoniowego również w przypadku, gdy umowa na uprawę tytoniu lub umowa kontraktacji została zawarta z małżonkiem rolnika wnioskującego o tę płatność. Ponadto uregulowano sytuację, w której masa surowca tytoniowego wskazana w zaświadczeniach potwierdzających spełnianie wymagań jakościowych (a więc łączna masa dostarczonego surowca) jest większa niż masa surowca tytoniowego wynikająca z umowy na uprawę tytoniu lub umowy kontraktacji. Wówczas płatność do tytoniu przysługiwać będzie do proporcjonalnie pomniejszonej ilości surowca tytoniowego w poszczególnych partiach – tak, aby łączna ilość surowca objętego płatnością była równa ilości zakontraktowanej.
Od 2012 r. przejściową płatność do owoców miękkich zastąpiła płatność oddzielna, która przysługuje do powierzchni upraw malin lub truskawek z okresu referencyjnego (rokiem referencyjnym jest rok 2008, tj. najpóźniejszy możliwy okres reprezentatywny przewidziany w art. 129 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009). W związku z tym w rozporządzeniu określono szczegółowe warunki przyznawania tej płatności małżonkowi rolnika, spadkobiercy oraz przejmującemu gospodarstwo rolne. Uregulowania w tym zakresie są analogiczne do rozwiązań stosowanych w przypadku innych płatności historycznych, np. płatności do chmielu.
Ponadto rozporządzenie wprowadza przepisy określające szczegółowe warunki przyznania płatności niezwiązanej do tytoniu oraz płatności niezwiązanej do skrobi. Uregulowania te dotyczą przypadków, gdy do otrzymania płatności uprawniony jest więcej niż jeden podmiot (np. w wyniku dziedziczenia gospodarstwa rolnego) oraz sytuacji, gdy do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej wpisany jest zarówno rolnik wnioskujący o tę płatność jak i małżonek tego rolnika lub spadkodawca lub zbywca gospodarstwa rolnego.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę