Ptak_Waw_CTR_2024

System emerytalny rolników bez zmian?

23 grudnia 2015
Podlaska Izba Rolnicza jest przeciwna wprowadzeniu  zmian do obecnego systemu emerytalnego rolników. W ocenie PIR  podniesienie wieku przechodzenia na emeryturę z 60 na 67 lat w rolnictwie jest nierealne. Zdaniem samorządu rolniczego z Podlasia grupa zawodowa jaka są rolnicy, pracująca naq co dzień w warunkach szczególnie szkodliwych powinna być uprzywilejowana np. jak hutnicy
Obecnie rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego , ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia – kobieta i 60 lat – mężczyzna , jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Zgodnie nowymi przepisami  z tego  uprawnienia mogliby skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wspomniany wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 20127 roku.
- Badania Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie  pokazują, że rolnicy prowadzący gospodarstwo pracują w nim średnio 60 % czasu więcej niż przewiduje to  kodeks pracy. Korzyści wynikające z reformy emerytur rolniczych  są nijakie, a zysk według projektodawców  na emeryturę rolniczą ma wynosić około 25 złotych miesięcznie, jest to drastycznie nisko. Wydłużenie  o 7 lat przekazania gospodarstwa dla następcy spowoduje ich rezygnację z pozostania na wsi. Wieś będzie się starzeć w szybszym tempie niż obecnie , naprawa tych błędów będzie kosztowała Państwo  dużo więcej  niż korzyści płynące z reformy  emerytalnej – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę