W III kwartale 2004 roku składka:
Aktualnie stopa procentowa odsetek za zwłokę w opłacaniu składek wynosi w stosunku rocznym 14,5%.
Rolnik prowadzący gospodarstwo ma obowiązek (wynikający z art. 4 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r.) opłacania składek kwartalnych za wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu w tym gospodarstwie, a jeżeli działalność rolnicza prowadzona jest na rachunek kilku osób, wówczas obowiązek opłacania składek ciąży na tych osobach solidarnie. Składki na ubezpieczenie społeczne są niepodzielne, co oznacza, że należy je opłacać w obowiązującym terminie płatności i w pełnej kwartalnej wysokości, niezależnie od liczby dni podlegania ubezpieczeniu w danym kwartale.
Termin płatności przypada ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału, tj.
W przypadku obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu, obowiązek opłacania składek dotyczy wszystkich okresów, w których to podleganie istniało.
Nieopłacenie składek w terminie skutkuje wzrostem kwoty należności o odsetki za zwłokę, na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926, z późn. zmianami).
Odsetki liczone są za każdy dzień zwłoki, począwszy od następnego dnia po upływie terminu płatności, aż do dnia dokonania zapłaty włącznie.
W przypadku podlegania ubezpieczeniu dobrowolnemu, tj. na wniosek, obowiązek opłacania składek ustaje z końcem kwartału poprzedzającego kwartał, w którym nastąpiło odstąpienie od ubezpieczenia. Za odstąpienie od ubezpieczenia uważa się także zaprzestanie opłacania składek.
Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi 30% emerytury podstawowej obowiązującej w ostatnim miesiącu poprzedniego kwartału.
Składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie ustala Rada Rolników. Prezes Kasy ogłasza jej wysokość w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", co najmniej 14 dni przed pierwszym dniem danego kwartału.
W przypadku objęcia ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek w ograniczonym zakresie, składka wynosi 1/3 pełnej kwoty tej składki.
Obowiązkiem każdego płatnika składek jest samodzielne śledzenie zmian w wysokości składek i opłacanie ich każdorazowo w wysokości aktualnie obowiązującej.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie nakłada bowiem na KRUS obowiązku indywidualnego informowania rolników o każdorazowej zmianie wysokości składek.
Druki przekazów pocztowych z wypisaną kwotą łącznej należności kwartalnej, cokwartalnie przesyłane przez placówki terenowe KRUS, mają jedynie ułatwić działania rolników w tym zakresie.
Nieznajomość aktualnej wysokości składki nie zwalnia rolnika z obowiązku terminowego płacenia składek w takiej wysokości.
Wpłaty składek można dokonywać na rachunek właściwej placówki terenowej lub oddziału regionalnego KRUS za pośrednictwem poczty lub banku.
Płatnicy składek, którzy z powodu nieregularnego wpływu dochodów, nie są w stanie jednorazowo regulować swoich zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników, mogą dokonywać częściowych przedpłat na przyszłą należność kwartalną, jednakże w taki sposób, aby łączna kwota dokonanych wpłat pokryła pełną jej wysokość w obowiązującym terminie.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników dopuszcza również możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przysługujących rolnikowi, na poczet składek, do opłacenia których jest on zobowiązany.