Sejm odrzucił nowelizację zwrotu VAT - skarbówka nie musi się spieszyć...
3 grudnia 2015
Posłowie w piątek odrzucili po pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje skrócenie terminu na zwrot VAT firmom przez urzędy skarbowe. Projekt noweli zgłosił Ruch Palikota.
Za odrzuceniem zagłosowało 226 posłów, przeciw 216, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Wniosek o odrzucenie projektu ustawy po pierwszym czytaniu zgłosiła PO.
Podczas czwartkowej debaty nad nowelizacją Jerzy Borkowski (RP) tłumaczył, że projekt ma dwa zasadnicze cele. Pierwszy to skrócenie z 60 dni do 30 dni terminu zwrotu przez urzędu skarbowe VAT-u firmom, a w przypadku niektórych przedsiębiorców - ze 180 dni do 60 dni. Druga zmiana polega na odebraniu naczelnikowi urzędu skarbowego kompetencji do przedłużania terminu na zwrot podatku.
Bożena Szydłowska (PO) wskazała, że Sejm dokonał w ubiegłym roku obszernej nowelizacji ustawy o VAT. "Przez ponad pół roku wsłuchiwaliśmy się w głosy przedsiębiorców i zmiany, które wprowadziliśmy, spełniły ich oczekiwania" - powiedziała. Jej zdaniem zaproponowane w projekcie skrócenie terminu na zwrot VAT byłoby korzystne dla podatników, niemniej - według Szydłowskiej - nie można z pola widzenia tracić groźnego dla skarbu państwa i podatników zjawiska tzw. przestępstw karuzelowych związanych ze zwrotem VAT. Posłanka zaznaczyła, że rzetelni podatnicy, którzy są uczciwi wobec swoich dostawców, mogą korzystać z 25-dniowego terminu na zwrot podatku z urzędu skarbowego.
Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której intencje wnioskodawców być może są słuszne, ale skutki zmian byłyby zupełnie inne. "Gdybyśmy przyjęli ten projekt, to można się spodziewać, że efekty byłyby dokładnie odmienne od tych intencji" - powiedział wiceminister. Według niego zmiana spowodowałaby m.in., że firmy nie miałyby bodźca do terminowego regulowania należności, by skorzystać z przysługującego im obecnie zwrotu VAT w ciągu 25 dni.