ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
1735
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych
Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 44, i Nr 154, poz. 1802 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Określa się szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej następujących wyrobów:
1) soków owocowych;
2) soków owocowych odtworzonych z zagęszczonego soku owocowego;
3) soków owocowych zagęszczonych (koncentratów owocowych);
4) soków owocowych w proszku;
5) nektarów owocowych.
§ 2.
Podczas wytwarzania wyrobów, o których mowa w § 1, można stosować mechaniczne procesy ekstrakcji lub stosować następujące substancje pomagające:
1) enzymy pektolityczne;
2) enzymy proteolityczne;
3) enzymy amylolityczne;
4) żelatynę spożywczą;
5) taniny;
6) bentonit;
7) żel krzemionkowy;
8) węgiel drzewny;
9) chemicznie obojętne środki wspomagające filtrowanie i strącanie, w tym:
a) perlit,
b) płukaną ziemię okrzemkową,
c) celulozę,
d) nierozpuszczalny poliamid,
e) poliwinylopolipyrolidon,
f) polistyren.
§ 3.
Niezależnie od czynności i substancji, o których mowa w § 2, podczas wytwarzania:
1) soków owocowych zagęszczonych (koncentratów owocowych) - można stosować procesy technologiczne oparte na metodach fizycznych, w tym dyfuzję jadalnej części owoców, z wyłączeniem winogron;
2) soków, o których mowa w § 1 pkt 1-4, otrzymywanych z owoców cytrusowych - można stosować chemicznie obojętne środki wspomagające adsorpcję, spełniające wymagania określone w przepisach o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w celu zmniejszenia zawartości limonoidów i narynginy, bez znaczącego oddziaływania na zawartość glikozydów limonoidów, kwasów, cukrów i składników mineralnych;
3) soków owocowych otrzymanych z winogron:
a) w przypadku użycia winogron poddanych sulfitacji dwutlenkiem siarki - można stosować desulfitację metodami fizycznymi, przy czym zawartość całkowitej ilości dwutlenku siarki w końcowym wyrobie nie może być większa niż 10 mg na litr,
b) można przywracać sole kwasu winowego.
§ 4.
1. Do wyrobów:
1) o których mowa w § 1:
a) w celu korekcji smaku kwaśnego można dodawać sok cytrynowy lub sok cytrynowy zagęszczony w ilości 3 g na litr, w przeliczeniu na bezwodny kwas cytrynowy,
b) można dodawać witaminy lub składniki mineralne,
c) można dodawać substancje dodatkowe, zgodne z przepisami w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania;
2) o których mowa w § 1 pkt 1-4, jeżeli wyroby te nie są wytworzone z gruszek lub winogron, można dodawać cukry w ilości:
a) nie większej niż 15 g na litr soku - w celu korekcji smaku kwaśnego,
b) nie większej niż 150 g na litr soku - w celu dosłodzenia;
3) dopuszcza się stosowanie dwutlenku węgla jako składnika.
2. Dodanie substancji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, w celu korekcji smaku kwaśnego wyrobu jest dopuszczalne, jeżeli nie zastosowano w tym celu soku cytrynowego lub soku cytrynowego zagęszczonego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a.
3. Łączna ilość cukrów dodana w celu korekcji smaku kwaśnego i w celu dosłodzenia, wyrażona jako sucha masa, nie może być większa niż 150 g na litr soku.
§ 5.
Do tego samego soku owocowego nie dodaje się jednocześnie cukrów i soku cytrynowego lub soku cytrynowego zagęszczonego albo regulatorów kwasowości, o których mowa w przepisach w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania.
§ 6.
1. Do soku owocowego można dodać aromat, miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone od tego samego soku podczas procesu jego wytwarzania.
2. Do soku owocowego odtworzonego z zagęszczonego soku owocowego można dodać aromat, miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone od tego samego soku lub od tego samego rodzaju soku podczas procesu jego wytwarzania.
§ 7.
Podczas wytwarzania nektarów owocowych można:
1) dodawać cukry lub miód w ilości nie większej niż 20% wagowo w stosunku do wyrobu końcowego;
2) zastąpić cukry całkowicie lub częściowo substancjami słodzącymi w przypadku wytwarzania nektarów owocowych bez dodatku cukrów lub z niską wartością energetyczną;
3) nie stosować dodatku cukrów, miodu lub substancji słodzących w przypadku użycia osobno lub zmieszanych razem moreli i owoców, o których mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia w częściach II i III.
§ 8.
1. Szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Minimalną zawartość soków owocowych lub przecierów owocowych w nektarach owocowych określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lipca 2004 r.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
W. Olejniczak
* Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
Załączniki do rozporządzenia
Ministra Rolnictwa i
Rozwoju Wsi
z dnia 30 września 2003 r. (poz. 1735)