Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

23 września 2003

z dnia 17 czerwca 2003 r.

w sprawie oznakowania owiec, kóz oraz świń, paszportów koni, prowadzenia rejestrów i ksiąg rejestracji

Na podstawie art. 7 ust. 27 pkt 1 lit. a-d, pkt 3 i 3a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Przepisy rozporządzenia określają szczegółowe zasady:

1) oznakowania owiec, kóz oraz świń, w tym wzory znaków identyfikacyjnych dla tych zwierząt;
2) prowadzenia rejestru oznakowanych owiec, kóz oraz świń, zwanego dalej "rejestrem", w tym tryb zgłaszania tych zwierząt do rejestru;
3) prowadzenia księgi rejestracji owiec, kóz oraz świń, w tym wzór księgi rejestracji tych zwierząt, zwanej dalej "księgą rejestracji";
4) wydawania i zwracania paszportów koni, w tym wzór paszportu, zwanego dalej "paszportem";
5) prowadzenia rejestru koni zaopatrzonych w paszporty, zwanego dalej "rejestrem koni", w tym tryb zgłaszania koni do tego rejestru.

§ 2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) siedzibie stada - rozumie się przez to wyodrębnioną część gospodarstwa, w której przebywa dane stado zwierząt;
2) Agencji - rozumie się przez to Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

§ 3.

1. Oznakowania każdej sztuki owiec, kóz oraz świń, zwanych dalej "zwierzętami znakowanymi", dokonuje się poprzez założenie kolczyka na lewym uchu zwierzęcia.

2. Oznakowania świń, o którym mowa w art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, zwanej dalej "ustawą", dokonuje się poprzez wytatuowanie w obu małżowinach usznych zwierzęcia albo na jego grzbiecie numeru identyfikacyjnego stada ustalonego przez Agencję przy wydawaniu księgi rejestracji stada świń, z tym że w prawej małżowinie usznej tatuuje się 6 pierwszych cyfr tego numeru, a w lewej małżowinie usznej pozostałe cyfry tego numeru.

3. Numer identyfikacyjny stada, o którym mowa w ust. 2, powinien być wytatuowany w sposób czytelny i trwały oraz składać się z 12 cyfr o wysokości od 5 mm do 20 mm.

§ 4.

Kolczyk składa się z dwóch części - części zakładanej z przodu ucha, zwanej dalej "częścią żeńską", i części zakładanej z tyłu ucha, zwanej dalej "częścią męską".

§ 5.

1. Część żeńska ma:

1) nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm wysokości oraz nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm szerokości - w przypadku kolczyka owiec oraz kóz;
2) nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 35 mm średnicy - w przypadku kolczyka świń.

2. Część męska ma:

1) nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm wysokości oraz nie mniej niż 38 mm i nie więcej niż 46 mm szerokości - w przypadku kolczyka owiec oraz kóz;
2) nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 35 mm średnicy - w przypadku kolczyka świń.

3. Na kolczyku owiec oraz kóz znajduje się umieszczony w sposób czytelny i trwały:

1) numer identyfikacyjny zwierzęcia składający się z 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:

a) dwa pierwsze to litery "PL",
b) dwa następne to cyfry oznaczające numer serii kolczyka,
c) dziewięć następnych to cyfry oznaczające numer zwierzęcia,
d) ostatni znak to cyfra kontrolna;

2) znak graficzny Agencji.

4. Na kolczyku świń znajduje się umieszczony w sposób czytelny i trwały:

1) numer identyfikacyjny stada, składający się z 14 znaków o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:

a) dwa pierwsze to litery "PL",
b) dziewięć następnych to cyfry oznaczające numer gospodarstwa, w którym zwierzę się urodziło, w tym ostatnia cyfra kontrolna,
c) ostatnie trzy cyfry to cyfry oznaczające numer stada, w którym zwierzę się urodziło;

2) znak graficzny Agencji.

5. Kolczyk zwierząt znakowanych jest wykonany z giętkiego tworzywa i skonstruowany w sposób niepowodujący uszkodzeń ciała zwierzęcia.

6. Kolczyk zwierząt znakowanych zakłada się w sposób:

1) pozwalający na łatwe odczytanie numeru identyfikacyjnego zwierzęcia;
2) wykluczający ponowne użycie w przypadku jego usunięcia.

7. Wzory kolczyków zwierząt znakowanych są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 6.

1. Agencja na wniosek posiadacza zwierząt znakowanych wydaje kolczyki w miejscu wyznaczonym przez Agencję i podanym do wiadomości posiadaczy zwierząt w sposób zwyczajowo przyjęty w danym powiecie, zwanym dalej "miejscem składania wniosków".

2. Wniosek o wydanie kolczyków dla zwierząt znakowanych składa się w miejscu składania wniosków na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 7.

1. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka w sposób uniemożliwiający odczytanie umieszczonych na nim znaków, posiadacz zwierząt znakowanych niezwłocznie składa wniosek o wydanie duplikatu kolczyka.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w miejscu składania wniosków na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

3. Na duplikacie kolczyka znajdują się dane, które były umieszczone na utraconym lub uszkodzonym kolczyku, z tym że:

1) w przypadku duplikatu kolczyka dla owiec i kóz nad literami "PL" znajduje się cyfra rzymska oznaczająca kolejny numer duplikatu;
2) w przypadku duplikatu kolczyka dla świń przed literami "PL" znajduje się cyfra rzymska oznaczająca kolejny numer duplikatu.

4. W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka, którym oznakowane było zwierzę znakowane sprowadzane z kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, Agencja wydaje duplikat tego kolczyka, na którym znajduje się numer identyfikacyjny zwierzęcia znakowanego nadany w tym kraju oraz cyfra rzymska oznaczająca kolejny numer duplikatu wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczona nad symbolem kraju, w którym zwierzę zostało oznakowane.

5. Duplikaty kolczyków, o których mowa w ust. 3 i 4, sporządza się według wzoru, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 8.

1. Posiadacz zwierząt znakowanych składa wniosek o wydanie księgi rejestracji w miejscu składania wniosków na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

2. Agencja wydaje księgę rejestracji w formie książkowej w terminie 21 dni od dnia złożenia wniosku, nadając wnioskodawcy numer gospodarstwa lub numer siedziby stada, jeżeli nie zostały one uprzednio nadane.

3. Księgę rejestracji prowadzi się odrębnie dla danego stada poszczególnych gatunków zwierząt znakowanych w formie książkowej lub przy zastosowaniu systemów informatycznych, opartych o programy komputerowe.

4. Jeżeli księga rejestracji jest prowadzona przy zastosowaniu systemów informatycznych, o których mowa w ust. 3, prowadzący księgę rejestracji:

1) zapewnia system ochrony i zabezpieczenia danych przed ich utratą;
2) sporządza wydruki danych z księgi rejestracji co 6 miesięcy.

5. Dane zwierzęcia zawarte w księdze rejestracji lub wydrukach, o których mowa w ust. 4 pkt 2, przechowuje się przez okres co najmniej 5 lat od dnia ubycia tego zwierzęcia ze stada.

§ 9.

1. W księdze rejestracji owiec oraz kóz, oprócz danych, o których mowa w art. 7 ust. 11 ustawy, wpisuje się:

1) oznaczenie płci zwierzęcia;
2) oznaczenie rasy zwierzęcia;
3) numer identyfikacyjny zwierzęcia;
4) datę urodzenia zwierzęcia;
5) datę przybycia zwierzęcia do siedziby stada;
6) numer identyfikacyjny matki zwierzęcia, a w przypadku zwierząt sprowadzanych z kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej - numer identyfikacyjny zwierzęcia nadany w tym kraju;
7) datę ubycia zwierzęcia z siedziby stada;
8) przyczynę ubycia zwierzęcia z siedziby stada przez podanie kodu zdarzenia;
9) miejsce przeznaczenia z podaniem numeru siedziby stada;
10) adnotacje o przeprowadzonych kontrolach;
11) imię i nazwisko poprzedniego posiadacza zwierzęcia.

2. Wpisu do księgi rejestracji, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje się przy użyciu kodów cyfrowych, których wykaz jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.

3. W księdze rejestracji świń, oprócz danych, o których mowa w art. 7 ust. 11 ustawy, wpisuje się:

1) stan początkowy stada;
2) zmiany stanu stada, z podaniem w szczególności:

a) daty przybycia zwierzęcia do stada lub ubycia zwierzęcia ze stada,
b) przyczyny przybycia zwierzęcia do stada lub ubycia zwierzęcia ze stada, przez podanie kodu zdarzenia,
c) adres i numer siedziby stada, z którego zwierzęta przybyły,
d) adres i numer siedziby stada, do którego zwierzęta zostały przemieszczone,
e) numer zawarty w oznakowaniu zwierząt, które przybyły do siedziby stada i ubyły z siedziby stada;

3) adnotacje o przeprowadzonych kontrolach.

4. Wpisu do księgi rejestracji, o której mowa w ust. 1 i 3, dokonuje się w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego obowiązek tego wpisu.

5. Wpisy w księdze rejestracji, o której mowa w ust. 1 i 3, są dokonywane w języku polskim, w sposób czytelny i trwały.

6. Wszelkich zmian wpisów w księdze rejestracji, o której mowa w ust. 1 i 3, dokonuje się w sposób umożliwiający odczytanie wpisu zmienianego.

7. Wzory ksiąg rejestracji zwierząt znakowanych są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

8. W przypadku zapisania wszystkich stron kartek wsadowych księgi rejestracji prowadzonej w formie książkowej, posiadacz zwierząt znakowanych składa wniosek o wydanie dodatkowych kartek wsadowych, w miejscu składania wniosków, na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.

§ 10.

1. Posiadacz owiec oraz kóz zgłasza zwierzę do rejestru poprzez zgłoszenie Agencji, w miejscu składania wniosków, faktu oznakowania zwierzęcia lub wwozu zwierzęcia sprowadzonego z zagranicy, na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

2. Posiadacz świń zgłasza zwierzę do rejestru poprzez zgłoszenie Agencji, w miejscu składania wniosków, faktu oznakowania zwierzęcia lub wwozu zwierzęcia sprowadzonego z zagranicy, na formularzu udostępnionym przez Agencję, którego wzór jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.

3. W zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1 i 2, kraj pochodzenia zwierzęcia oznacza się przy użyciu kodów krajów, których wykaz udostępnia Agencja w miejscu składania wniosków.

4. Agencja w terminie 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokonuje wpisu zwierzęcia do rejestru.

§ 11.

1. Agencja prowadzi rejestr na podstawie danych zawartych w:

1) zgłoszeniu, o którym mowa w § 10 ust. 1 i 2;
2) zgłoszeniu przemieszczenia owiec oraz kóz składanym przez ich posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia;
3) zgłoszeniu padnięcia albo uboju w gospodarstwie owiec oraz kóz składanym przez ich posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia;
4) zgłoszeniu uboju owiec oraz kóz w rzeźni składanym przez ich posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia;
5) zgłoszeniu zmiany stanu stada świń składanym przez ich posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 13 do rozporządzenia;
6) zgłoszeniu padnięcia lub uboju w gospodarstwie świń składanym przez ich posiadacza na formularzu, o którym mowa w pkt 5;
7) zgłoszeniu uboju świń w rzeźni składanym przez ich posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 14 do rozporządzenia;
8) informacji o stanie stada owiec, kóz, świń na dzień wskazany przez Agencję, składanej przez posiadacza owiec, kóz i świń, na formularzu otrzymanym od Agencji, którego wzór jest określony w załączniku nr 15 do rozporządzenia.

2. Zgłoszenia i informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2-7, składa się w miejscu składania wniosków; formularze, o których mowa w ust. 1 pkt 2-7, udostępniane są przez Agencję.

3. Informacja, o której mowa w ust. 1 pkt 8, jest składana przez posiadacza owiec, kóz, świń w terminie 21 dni od otrzymania formularza przesłanego przez Agencję.

4. Dopuszcza się przesyłanie zgłoszeń i informacji, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu systemów informatycznych, opartych o programy komputerowe.

pod warunkiem, że będą one zgodne z odpowiednim wzorem formularza oraz opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, w rozumieniu przepisów o podpisie elektronicznym.

5. Rejestr oprócz danych, o których mowa w art. 7 ust. 10 ustawy, zawiera:

1) numer zawarty w oznakowaniu zwierzęcia;
2) kolejne numery gospodarstw i numery siedzib stad, w których zwierzę przebywało i aktualnie przebywa;
3) numer identyfikacyjny matki zwierzęcia, a w przypadku urodzenia zwierzęcia w wyniku przenoszenia zarodka - numer identyfikacyjny dawczyni zarodka albo dawczyni komórki jajowej;
4) numer identyfikacyjny ojca zwierzęcia, a w przypadku sztucznego unasiennienia - numer identyfikacyjny dawcy nasienia;
5) oznaczenie typu użytkowego zwierzęcia (mięsny, mleczny, kombinowany);
6) oznaczenie kraju pochodzenia przy użyciu kodu;
7) następujące informacje w przypadku przemieszczania zwierzęcia:

a) przyczynę przemieszczenia zwierzęcia,
b) oznaczenie kraju, do którego przemieszczane jest zwierzę, przy użyciu kodu, o którym mowa w § 10 ust. 3,
c) datę przemieszczenia zwierzęcia z siedziby stada lub do siedziby stada;

8) datę padnięcia albo następujące informacje dotyczące uboju zwierzęcia w rzeźni:

a) datę uboju zwierzęcia,
b) datę przyjęcia zwierzęcia do rzeźni,
c) numer partii uboju,
d) numer siedziby stada, z którego zwierzę przyjęto do rzeźni,
e) masę ciała zwierzęcia ustaloną niezwłocznie po przybyciu do rzeźni,
f) masę tuszy,
g) kategorię zwierzęcia (jagnię albo koźlę, maciorka albo koza, tryk albo cap);

9) informacje o wydaniu duplikatu kolczyka, jeżeli został wydany.

6. Przepisy ust. 5 pkt 3-5, pkt 7 lit. b oraz pkt 8 lit. e-g nie dotyczą rejestru świń.

§ 12.

1. Posiadacz konia zgłasza zwierzę do rejestru koni, poprzez zgłoszenie podmiotowi, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy, zwanemu dalej "podmiotem rejestrującym", faktu urodzenia lub wwozu zwierzęcia sprowadzonego z zagranicy na formularzu udostępnionym przez podmiot rejestrujący, którego wzór jest określony w załączniku nr 16 do rozporządzenia.

2. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w miejscu wyznaczonym przez podmiot rejestrujący i podanym do wiadomości posiadaczy koni w sposób zwyczajowo przyjęty w danym województwie, zwanym dalej "miejscem dokonywania zgłoszeń".

3. Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, podmiot rejestrujący:

1) dokonuje opisu słownego i graficznego konia w miejscu i terminie uzgodnionym z posiadaczem konia;

2) nadaje koniowi numer identyfikacyjny składający się z 15 znaków.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy tych koni sprowadzonych z zagranicy, które nie podlegają obowiązkowi zaopatrzenia w paszporty.

§ 13.

1. Paszport oprócz danych, o których mowa w art. 7 ust. 7a ustawy, zawiera:

1) nazwę i znak graficzny podmiotu wystawiającego paszport;
2) podpis posiadacza zwierzęcia, a w przypadku gdy jest on osobą fizyczną również jego obywatelstwo;
3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza klaczy, która urodziła konia (hodowcy), jeżeli informacje te są znane;
4) nazwę (imię) konia, płeć, maść, rasę;
5) miejsce, datę sporządzenia i podpis oraz pieczęć osoby dokonującej opisu słownego i graficznego konia;
6) adnotacje o przeprowadzonych kontrolach tożsamości konia;
7) informacje o kolejnych posiadaczach konia:

a) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza konia, a w przypadku gdy jest on osobą fizyczną również jego obywatelstwo;
b) podpis posiadacza konia;

8) informacje dotyczące przeprowadzonych badań laboratoryjnych, szczepień i kontroli medycznych.

2. W przypadku gdy koń jest przedmiotem współposiadania, w paszporcie podaje się dane jednego ze współposiadaczy określonego w zgłoszeniu konia do rejestru.

3. Wzór paszportu:

1) dla koni ras: pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej jest określony w załączniku nr 17 do rozporządzenia;
2) dla koni ras niewymienionych w pkt 1 jest określony w załączniku nr 18 do rozporządzenia.

§ 14.

1. W przypadku utraty lub uszkodzenia paszportu w sposób uniemożliwiający jego odczytanie, posiadacz konia składa niezwłocznie, w miejscu dokonywania zgłoszeń, wniosek o wydanie duplikatu paszportu.

2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się oświadczenie o utracie paszportu albo uszkodzony paszport.

3. Podmiot rejestrujący wydaje duplikat paszportu w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o wydanie duplikatu paszportu, po wcześniejszym potwierdzeniu tożsamości konia, na którego ma być wydany duplikat.

4. Duplikat paszportu zawiera wyraz "duplikat".

5. W przypadku zapisania wszystkich stron paszportu (duplikatu paszportu), przeznaczonych na dokonywanie poszczególnych rodzajów wpisów, posiadacz konia składa wniosek o wydanie dodatkowych kartek, w miejscu dokonywania zgłoszeń, na formularzu udostępnianym przez podmiot rejestrujący.

6. Wzór formularza wniosku o wydanie duplikatu paszportu lub dodatkowych kartek paszportu jest określony w załączniku nr 19 do rozporządzenia.

7. Zwrotu paszportu do podmiotu rejestrującego, w przypadku padnięcia lub uboju konia, dokonuje się:

1) w miejscu dokonywania zgłoszeń, za pokwitowaniem wydanym przez podmiot rejestrujący, albo
2) poprzez wysłanie listem poleconym na adres miejsca dokonywania zgłoszeń, wraz ze zgłoszeniem padnięcia lub uboju konia.

§ 15.

1. Podmiot rejestrujący prowadzi rejestr koni na podstawie danych zawartych w:

1) zgłoszeniu, o którym mowa w § 12 ust. 1;

2) zgłoszeniu zmiany posiadacza konia, obejmującym także zbycie konia poza granice kraju, składanym na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 20 do rozporządzenia;

3) zgłoszeniu uboju konia w rzeźni, składanym przez jego posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 21 do rozporządzenia;

4) zgłoszeniu padnięcia konia, składanym przez jego posiadacza na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 22 do rozporządzenia.

2. Rejestr koni oprócz danych, o których mowa w art. 7 ust. 10 ustawy, zawiera:

1) daty zmian posiadacza konia, z podaniem typu zdarzenia;
2) datę padnięcia konia albo następujące informacje w przypadku uboju konia w rzeźni:

a) datę uboju,
b) datę przyjęcia do rzeźni,
c) numer partii uboju;

3) informacje o wydaniu duplikatu paszportu, jeżeli został on wydany.

§ 16.

1. Oznakowanie zwierząt dokonane przed wejściem w życie rozporządzenia, zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w § 17, zachowuje ważność.

2. Paszporty koni wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w § 17, zachowują ważność.

§ 17.

Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie oznakowania owiec, kóz, świń oraz jeleni i danieli utrzymywanych w warunkach fermowych, paszportów koni, prowadzenia rejestru i ksiąg rejestracji (Dz. U. Nr 225, poz. 1883).

§ 18. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
A. Tański

* Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).** Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438, z 2002 r. Nr 112, poz. 976 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450.

Załączniki do rozporządzenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 17 czerwca 2003 r. (poz. 1063)


Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

Załącznik nr 7

Załącznik nr 8

Załącznik nr 9

Załącznik nr 10

Załącznik nr 11

Załącznik nr 12

Załącznik nr 13

Załącznik nr 14

Załącznik nr 15

Załącznik nr 16

Załącznik nr 17

Załącznik nr 18

Załącznik nr 19

Załącznik nr 20

Załącznik nr 21

Załącznik nr 22


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę