Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozporządzenie ministra finansów blokuje rolników.

15 marca 2007
Lepper: rozporządzenie MF 'blokuje' rolników starających się o dopłaty unijne.

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie akcyzy na biopaliwa 'blokuje' rolników starających się o dopłaty UE do tzw. roślin energetycznych - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Jak wyjaśnił, wnioski o dopłaty unijne rolnicy mogą składać od 15 marca do 15 maja. Tymczasem rozporządzenie zakłada, że certyfikaty dla firm - producentów biopaliw, które będą podpisywały umowy z rolnikami - dostawcami roślin energetycznych, można wydawać do 15 kwietnia.

Wicepremier powtórzył, że rozporządzenie MF, pomimo uwag resortu rolnictwa oraz gospodarki, zostało wydane bez przeprowadzenia konferencji uzgodnieniowej. Jego zdaniem zmiana ulg akcyzowych jest niekorzystna dla przedsiębiorców chcących produkować biopaliwa i dla rolników.

Rozporządzenie MF (weszło w życie 1 stycznia) zakłada, że zwolnienie z akcyzy dla benzyny silnikowej nieetylizowanej, z dodatkiem biokomponentów, wynosi 1,50 zł od każdego litra dodanych biokomponentów, a zwolnienie dla oleju napędowego wynosi 1 zł od każdego litra dodanych biokomponentów. MF twierdzi, że to maksymalne, dopuszczalne prawem UE ulgi podatkowe dla producentów biopaliw. Według resortu rolnictwa, ulgi mogą być większe, bez naruszania prawa unijnego.

Jak zauważył Lepper, rolnicy uwierzyli, że w tym roku ruszy produkcja biopaliw i obsiali rzepakiem duży areał gruntów. Nadwyżka tej produkcji nad potrzebami na cele spożywcze wyniesie ok. 0,5 mln ton. Jeżeli nie będzie miał kto skupić ziarna, to jego cena spadnie nawet o połowę do 500 zł/t -argumentował wicepremier.

Poseł Wojciech Mojzesowicz (PiS) zarzucił Lepperowi, że nie pilnował sprawy biopaliw. Jego zdaniem dyskusję na ten temat można było rozpocząć już we wrześniu (ustawa weszła w życie w sierpniu 2006 r.). Lepper odparł, że w tym czasie nikt nie myślał, iż ministerstwo finansów, wprowadzi tak niekorzystne zmiany.

Wicepremier uważa, że rozpatrując kwestię opłacalności akcyzy dla budżetu, trzeba brać pod uwagę nie krótki okres, w którym zmniejszą się wpływy z tego tytułu, ale także uwzględniać inne czynniki, jak np. wzrost zatrudnienia.
 
  

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę