MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z panią Heleną Kłosowską, prezesem Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu

18 lipca 2003
1. Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu należy do 157. banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Proszę nam przybliżyć historię banku, datę przyłączenia do SGB, ofertę skierowaną do Klientów, ilość posiadanych bankomatów na swoim terenie. 

Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu należy do grupy największych Banków Spółdzielczych działających w Polsce. Historia Banku sięga roku 1867, kiedy w Inowrocławiu powstało polskie towarzystwo pożyczkowe dla miasta i okolicy pod nazwa "Spółka Kujawska". Szczególnie zasłużonymi dla zaczątków Banku byli: dr Zygmunt Wilkoński- sędzia z zawodu, który słynie z założenia inowrocławskiego uzdrowiska, sędzia Łyskowski, kupiec Witulski, dr Teodor Rakowski, rolnik Franciszek Szyper, ziemianin Wilhelm Łyskowski, kupiec Władysław Popławski, rolnik Józef Kozłowicz, ziemiani Julian Perlinki. W latach największego rozkwitu inowrocławskiego Banku Ludowego na początku XX wieku pracą Zarządu kierował dr Józef Krzemiński - znakomity działacz narodowy - pierwszy Prezydent Inowrocławia. W skład Zarządu wchodzili m.in.: Filip Niklewski, Antoni Szeffs oraz dr Stanisław Wachowiak - w Odrodzonej Polsce minister do spraw byłej dzielnicy pruskiej. W 1906 roku inowrocławski Bank Ludowy przeniesiono do nowo wzniesionego własnego budynku. Okazały gmach Banku usytuowano w centralnym punkcie miasta u zbiegu ulic Solankowej i Staszica, gdzie mieści się po dzień dzisiejszy. Decyzję o wybudowanie tego pięknego budynku podjął ks. Piotr Wawrzyniak. Akt powołania do życia Banku Inowrocławskiego był nie tylko posunięciem gospodarczym, ale przede wszystkim głęboko patriotycznym, skupiającym jako członków wyłącznie Polaków. Bank w Inowrocławiu przez sam fakt, że powstał, ożywił życie gospodarcze Polaków brał udział w tzw. "najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy" i wyszedł z niej zwycięsko. Członkowie Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu są dumni z jego przeszłości, z roli jaką odegrał w budzeniu świadomości narodowej Polaków, jak również z roli organizatora życia gospodarczego. Bank Spółdzielczy w 2002 roku obchodził jubileusz 135-lecia istnienia. W tym czasie przeżył on wzloty oraz gorsze momenty w czasie powstań i wojen, aby w czasie pokoju i odzyskanej wolności osiągnąć charakter właściwy - ściśle finansowy. Przez te wszystkie lata Bank Spółdzielczy nie zatracił charakteru spółdzielczego , jest nadal we władaniu kadencyjnie wybieranego samorządu. Służył i nadal obsługuje rzemiosło, kupców, przedsiębiorców, rolników oraz ludność zamieszkała w mieście i gminie Inowrocław. Nadal obowiązuje w Banku zasada rzetelności i szacunku do Klienta, który był i jest najważniejsza personą.

Obecnie Bank Spółdzielczy w Inowrocławiu zrzesza 1321 członków i prowadzi działalność na terenie miasta i gminy Inowrocław. Pracą Banku kieruje Zarząd w osobach:
- Helena Kłosowska - Prezes Zarządu
- Edmund Żyłkowski - Wiceprezes Zarządu
- Halina Zajączkowska - Członek Zarządu.

Aktualny skład Rady Nadzorczej:
- Jerzy Masiota - Przewodniczący Rady
- Zofia Kincel - Z-ca Przewodniczącego Rady
- Józef Tomczak - Sekretarz Rady
- Stanisław Adamczyk - Członek Rady
- Maciej Biegała - Członek Rady
- Bogdan Kowalczyk - Członek Rady
- Aleksandra Tokarczyk _Członek Rady 

Swoim Klientom Bank oferuje pełną gamę produktów bankowych we własnym nowocześnie wyposażonym budynku. 25 -osobowa załoga z niezbędnymi kwalifikacjami zawodowymi z wykorzystaniem technik informatycznych i teleinformatycznych zapewnia wysoki poziom usług bankowych. Sytuacja finansowa Banku jest ustabilizowana, o czym świadczą dobre wyniki finansowe, stały wzrost sumy bilansowej, obliga kredytowego, depozytów i funduszy własnych. Fundusze własne Banku na koniec 2002 r. wynosiły 1.614 tys. EURO. Od 1992 r. byliśmy zrzeszeni w Gospodarczym Banku Wielkopolski S.A. z siedziba w Poznaniu, a aktualnie jesteśmy członkiem Spółdzielczej Grupy Bankowej. Bank nasz jest jednoodziałowy, posiadamy jeden bankomat. Klientom oferujemy szeroką gamę produktów w zakresie usług kredytowych, depozytowych i ubezpieczeniowych. Ponadto wciąż posiadamy i unowocześniamy naszą ofertę min. o usługi teleinformatyczne : home bankig.


2. Banki Spółdzielcze przygotowują się do obsługi środków unijnych zarówno pod względem wymogów technicznych jak i kadrowych. Dowodem na to jest duża liczba Uczestników Grupy Bankowej w I edycji Internetowej Szkoły Kadr Bankowych organizowanej przez AR we Wrocławiu, Fundację Rozwoju Rolnictwa Wsi i Obszarów Wiejskich oraz Pierwszy Portal Rolny. Jak ocenia Pani przygotowanie merytoryczne i organizacyjne wymienionej Szkoły?

Treść przekazywanych materiałów jak i sposób ich dostarczania oceniamy pozytywnie.

3. Jakie Pani zdaniem korzyści wynieśli Uczestniczy Internetowej Szkoły Kadr Bankowych i jakie będzie miało to znaczenie dla Klientów banku?

Liczymy, że szkolenie pomoże zrozumieć pracownikowi, a za jego pośrednictwem pozostałym pracownikom system działania instytucji europejskich, w szczególności dopłat dla rolnictwa i działania funduszy strukturalnych. Liczymy, że wiedza ta stanowić będzie bazę dla dalszego pogłębiania wiedzy pracownika co przełoży się na bezpośrednie korzyści dla naszych klientów m.in. rzetelną wiedzę o finansowaniu rolnictwa w Unii Europejskiej.

4. Czy popiera Pani ideę kształcenia poprzez Internet?

Oferowana przez Państwa usługa w zakresie nauczania na odległość jest ciekawą i nowoczesną formą przekazu wiedzy. Pozwala na poszerzenie wiadomości bez konieczności aktywnego zaangażowania pracownika w godzinach pracy.

5. Jakie uwagi, zalecenia na przyszłość skierowałby Pani do organizatorów Internetowej Szkoły Kadr Bankowych? 

Każde kolejne szkolenie dostarczać będzie nowych doświadczeń, a poprzez to będzie wciąż ulepszane. Liczymy na poszerzenie oferty tematycznej w oparciu o potrzeby i wytyczne banków.

6. Za dwa lata wszystkie banki SGB będą oferowały obsługę za pomocą konta w Internecie. Czy nie obawia się Pani, że słabo zinformatyzowane społeczeństwo będzie miało problemy z korzystaniem z takich kont? 

Bank nasz nie ma obaw co do słabej informatyzacji społeczeństwa. Ostanie lata pokazały, że postęp techniczny oraz znajomość obsługi komputera posuwa się dynamicznie. Rozmowy z naszymi klientami wskazują, że są oni zainteresowani tą usługą.


Liczymy na dalszą owocna współpracę z Pierwszym Portalem Rolnym.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna Polska jest jedn...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę