Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie zainteresowanie pożyczką i leasingiem na rynku Agro

28 kwietnia 2015
Z raportu „Agro pod lupą”  wynika, że pożyczka jest najbardziej docenianym przez polskich rolników instrumentem finansowania zewnętrznego. Aż 38 proc. respondentów zapytanych o wskazanie najbardziej  dostępnych na rynku  źródeł finansowania  wymieniło  właśnie tę formę finansowania. Na komercyjny kredyt bankowy przypadło 35 proc. wskazań, a na leasing oddano 20 proc. głosów.

Na rosnącą popularność pożyczki wskazują również dane Związku Polskiego Leasingu. W roku 2014 dynamika aktywów sfinansowanych pożyczką była wyniosła 25,9 proc. wobec 16,9 proc. w roku 2013r. Blisko 47 proc. tych inwestycji stanowiły maszyny rolnicze  (64 % stanowią maszyny rolnicze w całym segmentie maszyn i urządzeń). Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu pożyczka finansuje 35 proc. łącznej produkcji maszyn
w firmach leasingowych. Łączna pula środków na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniesie 13, mld euro z czego 8,6 mld euro będą to środki UE (EFRROW) i  4,9 mld euro wyniesie wkład krajowy. Ogłoszenia i nabory wniosków planowane są w II połowie 2015 roku.

Jak pozyskać środki na inwestycje w 15 minut

Rozwiązanie jest proste – wystarczy skorzystać z wiosennej promocji dedykowanej Klientom segmentu AGRO  – sprawdzony leasing i pożyczka.  EFL, dla którego sektor Agro jest jednym
z kluczowych obszarów działalności,  korzystając z synergii grupy Credit Agricole w Polsce oraz doświadczenia Credit Agricole Bank Polska przygotował atrakcyjną ofertę dedykowaną przedsiębiorcom z rynku Agro. Klient w zależności od preferencji dokonuje wyboru formy finansowania leasing lub pożyczka. Decyzja kredytowa wydawana jest w około 15 minut od złożenia wniosku. W ślad za szybką decyzją kredytową Klient otrzymuje również możliwość wyboru elastycznego spłacania rat. Dzięki usłudze Klient może sam regulować wysokość rat dostosowując je do sezonowości prowadzonego biznesu. Dodatkowo EFL wspiera klientów w  pozyskiwaniu dotacji unijnych na maszyny i urządzenia dla rolnictwa.

Dla kogo pożyczka


Pożyczka jest dedykowana Klientom AGRO, którzy dzięki nabyciu sprzętu na własność mogą starać się o dofinansowanie inwestycji z unijnych środków pomocowych, w których rozliczanie transz dotacji jest korzystniejsze w przypadku współfinansowania pożyczką niż leasingiem.
 
– Pożyczki z refundacją inwestycji z Funduszy Unii Europejskiej, np. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, to bardzo dobre i skuteczne narzędzie wsparcia inwestycji na rynku rolniczym. Spodziewamy się, że po ogłoszeniu naboru nowych wniosków w II połowie 2015 r. nastąpi wzrost inwestycji rynku finansowania maszyn rolniczych, bo jak wskazują statystyki EFL przedsiębiorcy Agro coraz częściej i z przekonaniem sięgają po pożyczkę. – mówi Ewa Kadziewicz Dyrektor Departamentu Marketingu w EFL.

W ramach pożyczki EFL udostępnia harmonogramy: równomierny, sezonowy, kwartalny i półroczny. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z ARiMR / ARR lub inną jednostką publiczną udzielającą środki unijne w ramach PROW 2014-2020. O pożyczkę mogą ubiegać się również rolnicy, którzy nie aplikują o środki  unijne.

Ofertą objęte są następujące grupy producentów rolnych:

•    producenci rolni działający w formie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą;
•    przedsiębiorcy, których działalnością podstawową wynikająca z wpisu w REGON jest rolnictwo;
•    rolnicy prowadzący działalność w formie osobowej, spółki prawa handlowego oraz rolnicy prowadzący działalność rolniczą lub wytwórczą w rolnictwie jako osoby fizyczne lub spółki  osobowe podlegające pod przepisy ustawy o rachunkowości, będący beneficjentami programów unijnych, kredytów preferencyjnych lub dopłat bezpośrednich;
•    producenci tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, będący beneficjentami programów unijnych, kredytów preferencyjnych lub dopłat bezpośrednich;
•    indywidualni producenci rolni – osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą;
Finansowaniem pożyczką mogą być objęte nowe i używane sprzęty rolnicze. Należą do nich: ciągniki, maszyny rolnicze samobieżne bez rejestracji, kombajny do zbioru zbóż, pługi, ładowarki samojezdne – rolnicze, przyczepy rolnicze,  maszyny przemysłu rolnego  i spożywczego, maszyny i urządzenia  gospodarki leśnej, wały uprawowe, agregaty uprawowe, kultywatory, siewniki, prasy do zbioru słomy i siana, ładowacze czołowe, kosiarki, rozrzutniki obornika, opryskiwacze, wozy paszowe, rozsiewacze nawozów.
Leasing dla Rolnika
Leasing jest korzystny dla gospodarstw rolnych, które są płatnikiem VAT. Jest on narzędziem zapewniającym finansowanie zarówno nowego jak i używanego sprzętu, przy niskim zaangażowaniu środków własnych i długim okresie finansowania (do 108 miesięcy na nowy sprzęt i do 72 miesięcy na sprzęt używany). Leasing operacyjny i finansowy dostępny jest w walutach: PLN i EUR. W leasingu operacyjnym raty oraz wpłata własna (czynsz inicjacyjny) stanowią w całości koszt uzyskania przychodu. Oferta EFL obejmuje finansowanie maszyn rolniczych, leśnych oraz maszyn  przemysłu spożywczego.
Dodatkowo w ramach akcji „Czy wiesz, jak nadać rozpęd swojej firmie?” klienci mogą skorzystać
z oferty na leasing z ubezpieczeniem komunikacyjnym wieloletnim niższym o 30 proc. Akcja kończy się 31 maja br.
Rabat Rolniczy z ofertą Opla
EFL jako partner General Motors  w ramach obsługi finansowej Rabatu Rolniczego przygotował promocje dla członków Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na zakup nowych modeli marki OPEL. Promocja trwa do końca czerwca 2015 i jest dostępna u wybranych Autoryzowanych Dealerów GM. W ramach dedykowanej oferty, wybrane modele posiadają specjalne warunki zakupowe, upusty na cenie oraz dodatkowo specjalnie dla członków Kółek Rolniczych leasing i pożyczkę od 103 proc. Na wszystkie modele Opla posiadają upusty kwotowe
i procentowe, które mogą się ze sobą łączą być sfinansowane leasingiem i pożyczką EFL.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę