MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rolnik zapłaci więcej, urzędnicy będą zadowoleni

9 maja 2003

Zapowiadana od dawna reforma systemu ubezpieczeń społecznych rolników nie tylko uszczelnia system, utrudniając wejście do niego nowych osób, ale zwiększa obciążenia rolników, którzy będą więcej łożyć na utrzymanie administracji KRUS.

Projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie, ma zmniejszyć koszty utrzymania systemu poprzez zwiększenie wysokości składek płaconych przez rolników. Po zmianach rolnicy nie będą uprawnieni do otrzymania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, któremu uległy osoby nieubezpieczone, na przykład pracująca na roli daleka rodzina. Jeżeli rolnik w okresie kolejnych 12 miesięcy ulegnie więcej niż jednemu wypadkowi przy pracy rolniczej, skutkującemu wypłatą jednorazowego odszkodowania, podwyższa mu się składkę o 25% na okres kolejnych czterech kwartałów.

Zdaniem autorów projektu takie rozwiązanie ma zapewnić środki nie tylko na świadczenia powypadkowe, ale również na prowadzenie prewencji wypadkowej oraz rehabilitacji poszkodowanych. Planowana jest też likwidacja funduszu rezerwowego, z którego obecnie są pokrywane niedobory w funduszu administracyjnym, prewencji i rehabilitacji. Zmiany wyeliminują łączenie środków budżetowych ze środkami funduszu składkowego, tworzonego wyłącznie ze składek ubezpieczonych rolników.

Nie wiadomo, jak zareagują rolnicy, kiedy dowiedzą się o planowanym przez rząd zwiększeniu ich udziału w finansowaniu kosztów administrowania systemem. Proponuje się bowiem zwiększenie odpisów z funduszu składkowego na fundusz prewencji rehabilitacji oraz na fundusz administracyjny – odpowiednio z 1 do 5% oraz z 4,5 do 9%. Z uwagi na fakt, że z funduszu prewencji i rehabilitacji finansowane będą również koszty przekwalifikowania zawodowego dla osób pobierających rolniczą rentę szkoleniową – zaproponowano, aby w razie powstania niedoboru tego funduszu można było uzupełnić go z funduszu składkowego. Analogiczne rozwiązanie jest przewidziane w razie powstania niedoboru funduszu administracyjnego, z którego mają być ponoszone wszystkie wydatki osobowe. 

Warte podkreślenia jest nadanie funduszom: emerytalno-rentowemu, prewencji i rehabilitacji oraz administracyjnemu statusu państwowych funduszy celowych, zdefiniowanych w ustawie o finansach publicznych. Natomiast Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, który powstaje ze składek rolników na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, będzie dodatkowo kontrolowany przez przedstawicieli resortu finansów, rolnictwa i pracy, co ma zapobiec ewentualnym nadużyciom, jakie zostały stwierdzone w czasie ubiegłorocznej kontroli NIK.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę