Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Prawo przeszkadza gospodarce

24 maja 2004

Wyegzekwowanie długu, zapłaty od kontrahenta, który dobrowolnie jej nie uiszcza, w Polsce zajmuje przeciętnie 1000 dni, we Francji - 210, w Niemczech 154, po sąsiedzku na Litwie tylko 74, w Holandii jeszcze mniej - 39 dni.

To dane raportu Banku Światowego "Doing Business 2004. Regulacje i ich znaczenie". Raport zawiera porównanie regulacji prawnych wspierających (lub ograniczających) działalność gospodarczą w ponad 130 krajach.

Raport dotyczy głównie średnich firm - bodaj najistotniejszych dla gospodarki, a przy jego sporządzaniu korzystano z pomocy miejscowych ekspertów i praktyków. Skoncentrowano się na kilku najważniejszych miernikach, kluczowych dla oceny warunków prowadzenia biznesu, wiele miejsca poświęcając przepisom prawnym w poszczególnych krajach, ich modelowi i efektom. Napisano o uruchamianiu przedsiębiorstwa i jego likwidacji, a także upadłości, rygorach zatrudniania i zwalniania pracowników i, co dla prawników bodaj najciekawsze i najważniejsze, egzekucji zobowiązań z kontraktów, czyli zapłatach. Okazało się, że najmiej dni do wyegzekwowania długu potrzebują w Tunezji - bo tylko 7, najwięcej w Gwatemali - około 1460. Polska jest w ogonie - my potrzebujemy ok. 1000 dni.

Skąd się biorą te różnice - pytają autorzy raportu i odpowiadają: z różnej efektywności sądów. W Polsce są bardzo opieszałe. W ogonie, gdy chodzi o egzekucję długów, są głównie kraje przechodzące transformację: Polska, Serbia, Słowenia.

Złożone procedury, mnogość przepisów dotyczących sfery działalności gospodarczej nie tylko opóźniają postępowania przed urzędem czy sądem, ale także rodzą korupcję.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę