Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Potrzebne są niższe podatki

13 lutego 2003

Mali i średni przedsiębiorcy oczekują od rządu szybkich i radykalnych zmian zarówno w rozwiązaniach podatkowych jak i legislacyjnych. Ich zdaniem, ostatnie dwa lata wysiłków władz doprowadziły do wzrostu obciążeń fiskalnych.

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw nie napawa optymizmem. Według raportu, przygotowanego przez Polską Konfederacje Pracodawców Prywatnych, sektor MSP opiera swoje strategie przede wszystkim na niskich cenach.

Czas na pośpiech

Raport ujawnia, że w ubiegłym roku 42% firm odnotowało pogorszenie sytuacji. Największymi barierami rozwoju są: 

  • obciążenia podatkowe, 
  • zatory płatnicze, 
  • konkurencja ze strony szarej strefy, 
  • zbyt mało elastyczny Kodeks Pracy. 

Wśród instytucji najgorzej oceniane są urzędy skarbowe i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przedstawimy rządowi analizy o sytuacji MSP, które trudno podważyć. Obraz jaki się z nich wyłania, jest ponury. Przedsiębiorcy nie mogą czekać, dlatego gruntowne zmiany gospodarcze i budżetowe powinno się przeprowadzić jeszcze w tym roku. Czas nagli, bo później czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego, a następnie krajowe – podkreśla Adam Szejnfeld, szef sejmowej komisji gospodarki.

Trudne pytanie

Zdaniem Piotra Sawickiego, wiceministra finansów, intencją rządu jest obniżenie podatków. Zapytany o czas i zakres uchylił się od konkretnej odpowiedzi. przedsiębiorcy usłyszeli także złą wiadomość, że wprowadzenie podatku katastralnego nastąpi dopiero "tak szybko jak się" da, czyli "za kilka lat".

Niepokojące jest to, że rząd myśli o reformie finansów głównie ze względu na wejście do Unii, a nie dlatego, że jest to konieczne dla rozwoju gospodarki – komentuje Wojciech Morawski, wiceprezydent PKPP.

Zdaniem Mirosława Marka, prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, szczególne zastrzeżenia budzi struktura pomocy publicznej, gdzie lwia część środków trafia do dużych podmiotów, które zmuszane są do redukcji miejsc pracy, a niewiele napływa ich tam, gdzie się je tworzy. Jak to jest, że o pomocy dla MSP dużo się mówi, a mało się robi, zaś o wsparciu dla dużych podmiotów słychać niewiele, a efekty pomocy są "imponujące" – pyta Adam Szejnfeld. Tymczasem MSP stanowią w Polsce 99% przedsiębiorstw, a ich udział w PKB przekroczył już 50%.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę