Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Poseł pyta – minister odpowiada

23 stycznia 2009
Tak jak zapowiadaliśmy poseł Romuald Ajchler na 34 posiedzeniu Sejmu, 22 stycznia br. pytał ministra finansów dlaczego dziś rolnikom prowadzącym produkcję specjalną wymierzane są  wielomilionowe podatki według 40% skali podatkowej ze skutkiem wielu lat wstecz? Czy w sytuacji gdy przed kilkoma laty przepisy podatkowe były interpretowane na korzyść podatników jest możliwy powrót do wcześniejszych interpretacji. Dlaczego przy szacowaniu dochodów w działach specjalnych produkcji rolnej urzędnicy nie stosują norm szacunkowych dopuszczonych w ustawie podatkowej, lecz stosują dochód na podstawie niepełnych ksiąg rachunkowych?

Odpowiadając na zadane pytania podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Maciej Grabowski wyjaśniał, że działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane są według przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, przy czym podatnik może złożyć deklarację do naczelnika urzędu skarbowego o zgodę na rozliczanie podatku według norm szacunkowych a nie według normalnych zasad, które obowiązują wszystkich innych podatników. I rzeczywiście naczelnicy w przeszłości takie zgody – decyzje wydawali i dziś  z tego uprawnienia korzysta 80% rolników prowadzących  produkcje w działach specjalnych.
W przeszłości były wątpliwości  związane z interpretacja przepisów dotyczących opodatkowania działów specjalnych i w tej sprawie „moi poprzednicy”, jak wyrażał się minister Grabowski,  udzielali w Sejmie wyjaśnień 6 razy. Rzecz w tym, że przepisy  się nie zmieniły. Natomiast interpretacje, które pojawiły się w ostatnich latach w związku z kontrolami podejmowanymi u tych podatników, najczęściej w latach 2005-2006, wynikają z tego, że Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne zaczęły zajmować się tą sprawą i zaczęły wydawać orzeczenia, które niejako przesądzają, czy interpretują  stan prawny w tym zakresie. „I stąd – tłumaczył minister – wielu podatników znalazło się w takiej sytuacji, że mają  wyroki sądów administracyjnych, które przesądzają  w pewnym sensie wykładnię tych przepisów”. Mimo, iż wcześniej inne decyzje, inne interpretacje wydawali naczelnicy urzędów skarbowych.
Minister nie zmienił swego zdania w tym sensie, że uważa, iż podatnik, który przekracza poprzednio dochód w wysokości 800 tys. euro, a w tej chwili 1,2 mln euro jest obowiązany do prowadzenia pełnych ksiąg, które służą potem do wyznaczenia wysokości podatku. W ostatnim słowie poseł Ajchler dopowiadał, że nie może być tak, że urząd skarbowy podejmuje decyzję w sprawie sposobu opodatkowania, która w pewien sposób wiąże podatnika a minister finansów przyjmuje inną interpretację przepisów i przesyła je następnie „w dół”. W takich sytuacjach, zdaniem posła, mamy do czynienia z rażącym naruszeniem zasady zaufania podatników do państwa. Słowem „strony” nie zmieniły zdania i  pozostały przy swoich opiniach.



POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę