Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Polacy nieufni wobec usług bankowych

28 października 2004

65 proc. Polaków powyżej 15. roku życia korzysta z usług bankowych. Jest to poniżej średniej dla nowych krajów UE, która wynosi prawie 80 proc. - poinformowała w środę podczas konferencji prasowej dyrektor zarządzający GfK Polonia Agnieszka Sora.

Austriacki Instytut badawczy GfK (FESSEL-GfK) przeprowadził w 2003 r. i 2004 r. badania w 12 krajach Europy Środkowowschodniej. W każdym z tych krajów badano reprezentatywną próbę 1000 osób. Wśród nowych krajów UE najczęściej z usług bankowych korzystają Słoweńcy - 98 proc. W Austrii ten odsetek wynosi 97 proc. Konto w banku posiada 45 proc. Polaków, podczas gdy np. w Słowenii - 87 proc., w Chorwacji - 70 proc., w Austrii - 94 proc., a w Niemczech - 99 proc.

Z kart płatniczych (debetowych czy kredytowych) korzysta 33 proc. Polaków, dwa razy mniej niż w Czechach (60 proc.). Tymczasem w Austrii - 76 proc., a w Niemczech - 78 proc. Wyjątkiem jest Słowenia, gdzie ten odsetek wynosi 86 proc. Zdaniem Agnieszki Sory, wciąż niski odsetek osób korzystających z kont wynika z tradycyjnego, ostrożnego podejścia Polaków do usług bankowych.

Według badań GfK, Polacy chętniej korzystają z kredytów, niż oszczędzają. 15 proc. Polaków korzystało z kredytu w ciągu roku poprzedzającego badanie.W Austrii z kredytów korzysta 19 proc. osób powyżej 15. roku życia, w Niemczech - 26 proc. W grupie nowych członków UE częściej od Polaków korzystają tylko Słoweńcy - 21 proc. osób brało kredyty.

Z produktów oszczędnościowych korzysta jedynie 9 proc. Polaków. Częściej z lokat, książeczek, papierów wartościowych korzystają nawet Bułgarzy (12 proc.), a Słowacy - w 53 proc. W Austrii ten odsetek sięga 75 proc. W Rosji 30 proc. oszczędza ze względu na silną tradycję kas oszczędnościowych.

Z badań wynika, że Polacy najczęściej oszczędzają na meble i wakacje (15-19 proc. wskazań). Częściej niż w innych krajach oszczędzają też na pomoc dla rodziny (11-14 proc. wskazań). Za najlepszy sposób oszczędzania Polacy uznają wciąż lokaty (20- 29 proc. wskazań), a w mniejszym stopniu - domy i ziemię. Jeśli chodzi o papiery wartościowe, Polacy najchętniej wybierają obligacje, a w następnej kolejności fundusze inwestycyjne.

Zdaniem prezesa banku BPH Józefa Wancera, w Polsce wciąż brakuje odpowiednich nawyków korzystania z usług bankowych. Problemem jest też duży odsetek osób mających bardzo niskie dochody, ale także niestabilność prawa i polityki. Banki mówią np. o pozostawieniu w nich pieniędzy na 3-5 lat. Ludzie się obawiają, że stracą –  podkreślił.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę