aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Państwo dopłaci rolnikom do ubezpieczeń

27 kwietnia 2005

Rząd liczy na to, że choć wyda pieniądze na dopłaty do składek ubezpieczeniowych, to zaoszczędzi na corocznej pomocy dla poszkodowanych rolników.

Dziś tylko 1-3 proc. rolników ubezpiecza swoje uprawy rolne i zwierzęta gospodarcze, bo składki na ubezpieczenie są wysokie. A te są wysokie, bo mało rolników się ubezpiecza. Błędne koło.

Gdy zdarzy się powódź, susza, gradobicie lub inna klęska żywiołowa, rolnicy gremialnie występują do rządu o pomoc. Od 2000 r. tego typu klęski występują niemal corocznie, więc co rok rząd na pomoc dla rolników w postaci tanich kredytów czy umorzeń podatków lub składek na KRUS wydaje blisko 280 mln zł.

We wtorek rząd przyjął projekt nowej ustawy o ubezpieczeniach. - Uznaliśmy, że lepiej ubezpieczyć się przed skutkami niż co roku łagodzić jej skutki - powiedział nam wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, którego resort projekt przygotował.

Państwo miałoby zwrócić rolnikom połowę stawki za ubezpieczenie zwierząt i 40 proc. stawki za ubezpieczenie upraw polowych. Firmy, które zechcą teraz ubezpieczać produkcję rolną, muszą do 31 października zaproponować Ministerstwu Rolnictwa wysokość składki. W resorcie liczą, że taka składka dla rolnika, który ma pięć sztuk zwierząt i 5 ha ziemi, wyniesie od 200-300 zł rocznie. Po refundacji z budżetu rolnik faktycznie zapłaci 100-150 zł.

Resort rolnictwa sądzi, że w pierwszym roku działania ustawy skorzysta z niej zaledwie 5-8 proc. rolników (tak jak swego czasu w Hiszpanii), a budżet wyda na składki 25 mln zł. Z każdym rokiem chętnych ma przybywać, tak by w sumie ubezpieczeniem objęte było 60 proc. całej produkcji rolnej. Budżet będzie dopłacał do ubezpieczenia: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku i buraków cukrowych oraz bydła, koni, owiec, kóz i świń. Ubezpieczenie nie obejmie upraw warzywnych, owocowych ani drobiu, gdyż tu ryzyko wystąpienia epidemii chorobowych lub plag klimatycznych byłoby zbyt kosztowne dla budżetu.

Jeśli Sejm szybko uchwali ustawę, może ona wejść w życie 1 stycznia 2006 r.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę