Ptak_Waw_CTR_2024

Ograniczenia w rozliczaniu VAT dla samochodów "z kratką"

9 stycznia 2004

Posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli w czwartek poprawkę do projektu ustawy o VAT, która ograniczy możliwość traktowania samochodów osobowych jako ciężarowe przy rozliczaniu podatku od towarów i usług.

Posłowie wprowadzili bowiem na potrzeby ustawy o VAT nową definicję auta osobowego. Przyjęty zapis definiuje samochód osobowy jako auto, które ma ładowność mniejszą niż suma 357 kilogramów i iloczynu 68 kilogramów i wskaźnika "n". "N" to liczba miejsc w aucie. Za samochody osobowe będą uznawane także te pojazdy, które w świadectwach homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc.

Obecnie przy zakupie każdego auta służącego do działalności gospodarczej, które uzyskało homologację ciężarówki, można było odliczać VAT zawarty w cenie samochodu. Dotyczyło to również pojazdów "z kratką", czyli samochodów osobowych o odpowiednio zwiększonej ładowności (powyżej 500 kg) i oddzielonej kratą części załadunkowej. Równocześnie z wprowadzeniem definicji samochodu osobowego komisja wprowadziła możliwość odliczania części VAT zapłaconego w cenie samochodów osobowych. W rządowej wersji projektu ustawy o VAT nie przewidziano możliwości takich odliczeń. Według nowego przepisu odliczyć można będzie połowę podatku określonego w fakturze, nie więcej jednak niż 3.000 zł. Podobna zasada ma obowiązywać w leasingu, najmie i dzierżawie samochodów osobowych. Poprawki przyjęto przy aprobacie przedstawicieli Ministerstwa Finansów, którzy uzależniali swoje poparcie dla umożliwienia odliczania VAT przy zakupie samochodów osobowych od wprowadzenia ograniczeń dla aut "z kratką". Komisja w czwartek kończy prace nad projektem ustawy o VAT. Teraz trafi on do drugiego czytania w Sejmie. Nowa ustawa powinna wejść w życie przed 1 maja 2004 roku.


POWIĄZANE

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę