MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Od 12 sierpnia wnioski o wsparcie z PROW mogą składać grupy producentów, a od 9 września firmy przetwórcze

16 sierpnia 2010
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przewidziano prawie miliard euro na inwestycje w przetwórstwo rolno-spożywcze w ramach działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Pomoc finansowa z tego działania skierowana jest do grup producentów rolnych, "mikroprzedsiębiorstw", małych i średnich firm przetwórczych, które zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub osiągają dochód nieprzekraczający 200 milinów euro rocznie. 
Podmioty te w przypadku prowadzenia inwestycji zmierzających do ich unowocześnienia czy podniesienia ich konkurencyjności na rynku, mogą ubiegać się o refundowanie przez ARiMR części poniesionych na ten cel kosztów. Przy czym inwestycje muszą być związane z wytwarzaniem żywności, jej przechowywaniem lub handlem hurtowym produktami rolnymi. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych a także ich magazynowania. Również inwestycje w budowę albo modernizację budynków i budowli wykorzystywanych do takich celów kwalifikują się do otrzymania pomocy z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Wsparcie można tez dostać na zakup specjalistycznych środków transportu przeznaczonych do przewozu produktów rolnych np. chłodni i izoterm oraz na pokrycie kosztów poniesionych na wdrażanie systemów zarządzania jakością.

W ciągu dwóch pierwszych dni naboru, do oddziałów regionalnych ARiMR wpłynęło 15 wniosków o pomoc z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" na łączną kwotę ponad 75 mln złotych. Pieniądze te wykorzystują w blisko 8% tegoroczną pulę środków przeznaczoną na wsparcie z tego działania, a wynosi ona prawie 977 milionów złotych.  Wnioski o pomoc przyjmowane będą do dnia roboczego następującego po dniu podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.arimr.gov.pl informacji określającej, że zapotrzebowanie na środki finansowe wynikające ze złożonych w 2010 r. wniosków osiągnęło co najmniej 120% dostępnych środków, lecz nie później niż w dniu 31 grudnia br.

W pierwszej kolejności, czyli od 12 sierpnia do 8 września, wnioski o wsparcie mogą składać tylko grupy producentów rolnych, wstępnie uznane grupy, uznane organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez te podmioty spółki osobowe, spółki kapitałowe oraz spółdzielnie zgodnie z zapisami w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to bardzo istotne, by tylko takie podmioty składały w tym okresie swoje wnioski. Jeżeli bowiem inny podmiot, który nie będzie grupą producentów rolnych, wstępnie uznaną grupą, uznaną organizacją producentów owoców i warzyw złoży w tym czasie swój wniosek, to zostanie on automatycznie odrzucony. Inni przedsiębiorcy zainteresowani  otrzymaniem wsparcia na inwestycje będą mogli składać wnioski od 9 września.

Ogłoszenie w tej sprawie podpisane przez Prezesa ARiMR Tomasza Kołodzieja zostało opublikowane 28 lipca w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, oraz na portalu informacyjnym Agencji. Wnioski należy składać w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji planowanej inwestycji, osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby. Jedynie w przypadku Lubuskiego OR oraz Podlaskiego OR wnioski przyjmowane będą w siedzibach Biur Wsparcia Inwestycyjnego w tych oddziałach regionalnych tj. odpowiednio w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Walczaka 106 i w Białymstoku przy ul. Lipowej 32A.

Kwota dofinansowania udzielanego przez ARiMR przedsiębiorcom i grupom producentów może wynieść od 100 tysięcy złotych do nawet 20 milionów złotych. Z tym, że wsparcie wypłacane przez Agencję może pokryć od 25% do 50% poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych.

Na najwyższe, 50% dofinansowanie mogą liczyć właściciele "mikroprzedsiębiorstw", oraz małych i średnich firm, zajmujący się przetwórstwem roślin na cele energetyczne albo nabywający co najmniej 25% produktów rolnych na podstawie umów zawartych z grupami producentów rolnych, wstępnie uznanymi lub uznanymi grupami producentów owoców i warzyw oraz grupy producentów rolnych, uznane grupy czy uznane organizacje producentów owoców i warzyw. Dofinansowanie w wysokości 40% mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zajmują się działalnością inną niż wyżej opisana. Natomiast zwrot 25% poniesionych kosztów inwestycyjnych otrzymają przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub takie w których roczny obrót nie przekracza 200 milionów euro.

Agencja wypłaca dofinansowanie po zrealizowaniu przez przedsiębiorcę zaplanowanej inwestycji.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę