Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie.
Projekt zawarty w sprawozdaniu ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Przewiduje on wdrożenie do polskiego ustawodawstwa nowych przepisów UE, w zakresie obrotu materiałem rozmnożeniowym oraz nasadzeniowym warzyw, innym niż nasiona, w sprawie obrotu materiałem siewnym warzyw oraz w sprawie tymczasowego doświadczenia związanego ze wzrostem maksymalnej wagi partii niektórych materiałów siewnych roślin pastewnych.
Komisja wykreśliła zmianę nr 6, która stanowi, że minister właściwy do spraw rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, laboratoryjne metody oceny tożsamości odmianowej po ustaleniu międzynarodowych metodyk tej oceny. Posłowie uznali, że należy utrzymać w mocy dotychczasowe przepisy, które zobowiązują ministra do wydania takiego rozporządzenia. Kwestia badania tożsamości odmianowej metodą elektroforezy wzbudziła największe kontrowersje w trakcie dyskusji. Wykreślono również zmiany nr 13, 14 i 15 związane z kontrolą materiału siewnego. W zmianie nr 16 skreślono lit. a) zawierającą przepis stanowiący, że bez wymaganej zgody do obrotu wprowadza się materiał siewny odmian roślin rolniczych lub warzywnych przeznaczonych do testów lub doświadczeń polowych.