Ministerstwo Finansów zamierza znowelizować rozporządzenie w sprawie podatku od towarów i usług, w którym zostanie skorygowana stawka VAT z 22 proc. do 3 proc. na chlorek potasowy stosowany w rolnictwie jako nawóz - poinformowała w Sejmie w czwartek wiceminister finansów Elżbieta Mucha, odpowiadając na pytanie posła Stanisława Kalemby (PSL).
Obecnie przy sprzedaży soli potasowej, stosowanej jako nawóz w rolnictwie, naliczana jest 22-proc. stawka VAT, co jest niezgodne z ustaleniami traktatu akcesyjnego z Unia Europejską. Unia wyraziła zgodę na obniżenie stawki VAT do 3 proc. na ten nawóz na okres czterech lat.
Kalemba argumentował, że sól potasowa, która jest szeroko wykorzystywana w rolnictwie, podrożała w ostatnich miesiącach mniej więcej o 30 proc. Podniesienie VAT z 3 proc. do 22 proc. spowodowało wzrost ceny tego produktu o 150 zł na tonie. To oznacza, że rolnicy mogą zapłacić łącznie nawet do 100 mln zł więcej za kupowaną sól potasową.
Mucha tłumaczyła, że chlorek potasu jako nawóz powinien być opodatkowany 3-proc. stawką VAT. Jednakże jest on również produktem chemicznym wykorzystywanym w innych dziedzinach gospodarki i wtedy obowiązuje 22-proc. podatek VAT.
Wiceminister dodała, że o wysokości opodatkowania decyduje określona przepisami klasyfikacja statystyczna towaru, a nie jego potoczna czy handlowa nazwa.
Wyjaśniła, że resort finansów zamierza skorygować podatek VAT na zakup chlorku potasu dla rolników. Zapewniła ponadto, że wraz z resortem rolnictwa zamierza zbadać, jaka jest skala zakupionego nawozu po zawyżonej stawce VAT i od tego zależeć będą dalsze działania ministerstwa finansów.