Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nadrabiamy zaległości we wdrażaniu unijnego prawa

5 sierpnia 2005
Wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Nowakowski przyznał w czwartek, że Polska ma zaległości we wdrażaniu unijnego prawa w dziedzinie usług finansowych, ale zapewnił, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostaną one nadrobione.

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o wszczęciu postępowania wobec 16 krajów, w tym Polski, w związku z niewdrożeniem szeregu dyrektyw dotyczących usług finansowych.

Rzeczywiście w tej chwili mamy opóźnienie, bo nie wdrożyliśmy tego w terminie, ale ustawy - myślę, w ciągu dwóch miesięcy - będą z całą pewnością załatwione i te dyrektywy zostaną wdrożone –  powiedział Nowakowski.

Na podpis prezydenta czekają uchwalone w końcu lipca przez Sejm trzy ustawy regulujące rynek kapitałowy: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Nowakowski dodał, że do czasu wdrożenia unijnych regulacji obowiązywać będą wytyczne do działania, które Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) opublikowała na swojej stronie internetowej.

W mojej ocenie - z punktu widzenia funkcjonowania rynków finansowych - nie ma tutaj zagrożeń, nie ma kłopotu. Z pewnym opóźnieniem, ale Polska odpowiednie ustawy przygotowała, zostały one uchwalone, wejdą w życie i sprawa będzie na przełomie września i października zakończona –  powiedział wiceminister.

Dodał, że część państw członkowskich wywiązała się już z zobowiązań w tej dziedzinie, a Polska jest "mniej więcej w środku stawki".

Nowakowski przypomniał, że Polska miała wdrożyć część dyrektyw dotyczących usług finansowych w październiku zeszłego roku, a część 1 lipca tego roku, ale to się nie udało.

Wiceminister podkreślił, że były to naprawdę skomplikowane, duże ustawy stanowiące kodeks usług finansowych w Polsce, a ponieważ Ministerstwo Finansów i KPWiG zdecydowały się uchwalić trzy nowe, w pełni nowoczesne i dostosowujące nas do europejskich wymogów ustawy, "zajęło to po prostu więcej czasu, niż rzeczywiście mieliśmy".


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę