Spodziewana inflacja w lutym na poziomie 0,3-0,4% wobec 0,4% w styczniu, stwarza przestrzeń do obniżki stóp procentowych w marcu.
Spodziewam się, że inflacja w lutym nie będzie wyższa niż w styczniu i wyniesie 0,3-0,4%. Na koniec roku prawdopodobnie będzie poniżej dolnego przedziału celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, czyli wyniesie poniżej 2% – powiedziała Wiesława Ziółkowska z RPP. Niski poziom inflacji świadczący o braku presji inflacyjnej ze strony popytu, pozwala na stwierdzenie, że istnieje przestrzeń do redukcji stóp procentowych już w marcu – dodała
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp w lutym zwiększyła oczekiwania na kolejne cięcia mogące sprowadzić stopę referencyjną nawet poniżej 5% w tym roku. Rynek spodziewa się kolejnej redukcji w marcu o następne 25 punktów bazowych.
Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie ubiegłego roku zaczęła obniżać stopy procentowe małymi krokami po 25 punktów bazowych, gdyż uznała, że poziom stóp jest coraz bardziej adekwatny do poziomu inflacji.
GUS podał w piątek, że ceny żywności w drugiej połowie lutego spadły w porównaniu z drugą połową stycznia o 0,2%. Ekonomiści prognozowali wzrost cen żywności po 15 lutego średnio o 0,14% w porównaniu z drugą połową stycznia oraz stabilizację cen wobec I polowy lutego.
Zdaniem Ziółkowskiej, do czerwca, lipca ceny żywności pozostaną na niskim poziomie, lecz istnieją obszary niepewności związane z ewentualnym konfliktem irackim, niższym kursem polskiej waluty, które powodują, że jest za wcześnie na zmianę celu inflacyjnego na 203 rok.