W oczekiwaniu na dane o dynamice PKB w II kwartale oraz przemówienie Alaina Greenspana rynek złotego był spokojny. Wzrost notowań euro po przemówieniu szefa FED spowodował umocnienie się polskiej waluty. Rynek obligacji również był stabilny. Sukcesem zakończyła się aukcja 20-latek.
Na rynku złotego działo się niewiele, gdyż inwestorzy czekali na dane z GUS oraz przemówienie Greenspana – powiedział diler BRE Banku Tomasz Chmielowski. Jego zdaniem, zgodne z oczekiwaniami dane o dynamice PKB w II kwartale, nie wpłynęły na notowania złotego. GUS podał, że wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 6,1 proc. Konsensus wynosił 5,9 proc.
W tej chwili główne znaczenie ma to, co się dzieje na eurodolarze. Po przemówieniu Greenspana, euro utrzymało się powyżej 1,21 USD – powiedział Chmielowski. Mocne euro w stosunku do dolara na pewno pomaga złotemu, co przekłada się na jego umocnienie po przemówieniu szefa FED – dodał.
Po przemówieniu Greenspana złoty umocnił się o 2 gr do 4,3850 za euro. O 17.00 za jednego dolara płacono 3,62 zł. Zdaniem Chmielowskiego w czwartek wartość złotego będzie stabilna z lekką tendencją do aprecjacji. Według niego czwartkowe informacje o planowanym deficycie na rok 2005 będzie miała pozytywny wpływ na wartość waluty krajowej. Rynek obligacji za wyjątkiem porannego handlu był spokojny.
Od rana było kupowanie na polskich papierach. Najpierw kupowały polskie banki, potem podłączyły się również Londyn. Jednak po agresywnych zakupach w pierwszej godzinie handlu, rynek powoli się obsuwał – powiedział PAP diler Societe General Andrzej Skraba. Jego zdaniem dobre otwarcie było konsekwencją wczorajszego mocnego zamknięcia notowań. Na otwarciu rentowności obligacji spadły o 3-4 proc., następnie rynek ustabilizował się na poziomie wtorkowego zamknięcia. Zdaniem Skraby przetarg na obligacje o terminie zapadalności 20 lat zakończył się sukcesem.
Uważam, że przetarg obligacji 20-letnich poszedł dobrze. Widać było popyt zarówno klientów krajowych jak i zagranicznych. Pokazuje to, że jednak banki i fundusze postrzegają Polskę pozytywnie w długim okresie – powiedział diler Societe Generale.
Ministerstwo Finansów sprzedało na środowym przetargu całą pulę dwudziestoletnich obligacji WS0922 o wartości 1 mld zł. Średnia rentowność wyniosła 6,948 proc. Dane GUS nie wpłynęły na notowania obligacji. Zdaniem Skraby czwartek nie przyniesie znaczących ruchów cen obligacji. Jutro dalej stabilizacja, chociaż uważam, że są przesłanki do pewnych wzrostów na obligacjach 5-letnich – powiedział.