Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Minister nauki podpisał rozporządzenie o e-fakturach

15 lipca 2005
Minister nauki i informatyzacji podpisał rozporządzenie resortu finansów o fakturach elektronicznych. Zgodził się tym samym na kontrowersyjny wymóg opatrywania e-faktur tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Rozporządzenie pozwoli firmom na wystawianie, przesyłanie i archiwizowanie faktur wyłącznie w wersji elektronicznej. To dla nich wygoda i oszczędności. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który wprowadza taką możliwość.

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów stanowi, że aby wystawiać e-faktury, przedsiębiorstwa będą musiały podpisywać je tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym. Obecnie wydają go w Polsce tylko cztery firmy certyfikacyjne wpisane do rejestru w resorcie gospodarki (KIR, PWPW, TP Internet z grupy TP SA oraz Unizeto).

Przeciw temu zapisowi protestowała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Jej eksperci uważają, że jest to wymóg niepotrzebnie rygorystyczny, który może spowodować komplikacje prawne w obrocie z zagranicą, uniemożliwi wystawianie elektronicznych faktur masowo (np. takim firmom jak operatorzy telekomunikacyjni czy zakłady energetyczne) oraz w praktyce zniechęci większość przedsiębiorców do e-faktur. Izba nalegała m.in. na możliwość stosowania do e-faktur także tzw. zwykłego podpisu elektronicznego.

Firmy certyfikacyjne z kolei lobbowały za wprowadzeniem tego wymogu do rozporządzenia. Ich zdaniem bezpieczny e-podpis, w świetle prawa równoważny z odręcznym, jest najbardziej logicznym i godnym zaufania rozwiązaniem.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman podpisał rozporządzenie już dwa tygodnie temu, ale wymagało ono także kontrasygnaty ministra nauki prof. Michała Kleibera. PIIT liczyła, że zdoła on przeforsować zmiany w zapisach dające przedsiębiorcom większą swobodę decyzji, jak chcieliby podpisywać elektroniczne faktury.

Przeliczyła się. - Bardzo nam zależało, by w Polsce upowszechnić stosowanie podpisu elektronicznego, zwłaszcza bezpiecznego. Wierzę, że rozporządzenie przyczyni się do tego, że wiele osób zacznie taki podpis stosować - mówił w czwartek minister Kleiber cytowany przez PAP. Zapowiedział także, że rozporządzenie prawdopodobnie zostanie opublikowane w przyszłym tygodniu. Ma wejść w życie dwa tygodnie później.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę