Ptak_Waw_CTR_2024

KNF reguluje rynek ubezpieczeń komunikacyjnych

28 kwietnia 2015
Od 1 kwietnia obowiązują nowe standardy likwidacji szkód komunikacyjnych. Mają przeciwdziałać nadużyciom firm ubezpieczeniowych oraz różnym nieprawidłowościom. Zmiany mogą skutkować wyższymi odszkodowaniami, ale i droższymi polisami.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przedstawiła 21 wytycznych, które mają usprawnić proces likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. „Powodem opracowania i wdrożenia wytycznych były nieprawidłowości po stronie niektórych ubezpieczycieli, między innymi zaniżanie odszkodowań czy niedostateczna transparentność” – mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Wasilewski z Avivy. Działania KNF mają wyeliminować negatywne praktyki, uderzające przede wszystkim w kierowców.
Wprowadzone zapisy zobowiązują ubezpieczycieli do działania zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania. Na jego kwotę powinny składać się cena rynkowa usług oraz części zamiennych, a także wartość podatku VAT. Wyjątek stanowi sytuacja, w której poszkodowany jest podatnikiem VAT i może go odliczyć. Od kwietnia uzyskanie odszkodowania za kolizję drogową powinno przebiegać sprawniej, a otrzymana kwota – być bardziej satysfakcjonująca.
Wytyczne KNF mają przyczynić się też do zmniejszenia liczby odwołań składanych przez klientów i spraw sądowych przeciwko ubezpieczycielom oraz do zwiększenia zaufania do całej branży. Niestety, prawdopodobnie wprowadzenie zmian będzie wiązało się również z podwyżką cen polis, w tym obowiązkowego ubezpieczenia OC.


POWIĄZANE

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...

Komentarz w sprawie Wyroku TSUE - Unia Europejska nie pozwala na zakaz używania ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę