Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do zmiany przepisów, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne.
Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko jeśli spełniają one dwa warunki; po pierwsze muszą być wykorzystywane "do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności", po drugie muszą być "przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych".
Z kolei jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia - też dla tych służących zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych.
KE podała w czwartkowym komunikacie, że Polska wykracza poza ten zakres poprzez stosowanie obniżonej stawki VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego "powszechnego użytku", a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych (np. środków dezynfekujących i używanych w salonach spa).
Komisja wezwała Polskę do zmiany przepisów tak, by zakres obniżonej stawki VAT dotyczył tego, na co pozwala prawo UE. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie odpowie w sposób zadowalający KE, może ona pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym tygodniu w podobnej sprawie Trybunał UE orzekł przeciwko Hiszpanii, uznając, że nie może ona stosować rozszerzonej obniżki VAT.
- Wezwanie Komisji Europejskiej skierowane do Polski, dotyczące stawki podatku VAT na sprzęt medyczny, jeszcze nie dotarło do resortu finansów. Ministerstwo ustosunkuje się do stanowiska KE po zapoznaniu się z nim i analizie zawartych w nim argumentów - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.