Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Karpie

23 grudnia 2008
Zmieniają się świąteczne obyczaje kulinarne Polaków. A w ślad za tym właściciele stawów hodowlanych na Opolszczyźnie poszerzają asortyment ryb. W tym roku na wigilijne stoły Opolan i mieszkańców sąsiednich województw trafi kilkadziesiąt ton szczupaków, amurów, linów, sumów oraz pstrągów. Przede wszystkim jednak około tysiąca ton karpi.
W Polsce rocznie produkuje się 20 tys. ton karpi. Tyle zjadamy się w czasie Świąt. Bożego Narodzenia. W poprzednich latach nie zawsze udawało się sprzedać cały asortyment z powodu importu tańszych ryb z Czech. W tym roku jest inaczej.

Marek Adamus, gospodarstwo rybackie Lasów Państwowych w Niemodlinie: myślę, że sytuację ustabilizował kurs złotego, który jest sprzyjający dla rodzimej produkcji i większe zagrożenie z tytułu importu chyba nie nastąpi.

Na Opolszczyźnie najwięcej ryb słodkowodnych hodują gospodarstwa rybackie Lasów Państwowych, należące do wyjątkowych w kraju. Ich położenie w Borach Niemodlińskich i Stobrawskim Parku Krajobrazowym zapewnia ekologiczną hodowlę, ale są też większe straty powodowane przez kormorany.

Krzysztof Żmuda, ichtiolog gospodarstwa rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie: gdy jest lekka zima powodują straty w materiale zarybieniowym i te braki później przekładają się na wydajność i ilość ryb hodowlanych, która jest przeznaczona na rynek.

Ceny ryb przed świętami są podobne do ubiegłorocznych, ale droga, kupiona jeszcze przed rokiem pasza, spowoduje, że opłacalność hodowli nie będzie duża.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę