Od dziś obowiązują nowe dodatkowe wymagania weterynaryjne dla zakładów przetwórstwa produkujących potrawy i konserwy mięsne. Dotyczą one m.in. warunków produkcji i znakowania opakowań.
Nowe wymagania weterynaryjne znalazły się w rozporządzeniu ministra rolnictwa z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów mięsnych oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego umieszczanych na rynku (Dz.U. nr 160, poz. 1673). Rozporządzenie określa zasady usytuowania pomieszczeń w zakładzie produkującym konserwy mięsne, ich wyposażenia oraz ustala kryteria, w oparciu o jakie powinno być badane mięso.
Przygotowywanie i pakowanie kulinarnych potraw mięsnych może odbywać się w tym samym pomieszczeniu, jeżeli czynności te są wykonywane w innym czasie i są poprzedzone myciem i odkażaniem pomieszczeń. Zgodnie z przepisami, produkty mięsne wchodzące w skład kulinarnych potraw mięsnych bezpośrednio po obróbce cieplnej powinny być wymieszane z innymi składnikami kulinarnej potrawy w jak najkrótszym czasie. Czas utrzymywania takiej potrawy w przedziale temperatur 10-60°C nie powinien przekroczyć 2 godzin. Potrawy mogą być również schłodzone do temperatury nie przekraczającej 10°C, a następnie mieszane z innymi składnikami. Potrawy przeznaczone do mrożenia zamraża się bezpośrednio po schłodzeniu.
Rozporządzenie określa również sposób znakowania i pakowania tych produktów. Znakowanie polega na naniesieniu znaku weterynaryjnego bezpośrednio na produkty mięsne, a w przypadku gdy produkty te są umieszczone w opakowaniu jednostkowym – na to opakowanie lub etykietę. W przypadku gdy jednostkową porcję sprzedaży stanowią produkty mięsne, które są jednocześnie w opakowaniu jednostkowym i opakowaniu zbiorczym, wystarczające jest oznakowanie opakowania zbiorczego, zaś gdy produkty mięsne oznakowane znakiem weterynaryjnym są umieszczane w opakowaniu transportowym, znakuje się również to opakowanie.