Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: produkcja przemysłowa o 4,7 proc. w górę

18 lutego 2005

Presja na wzrost cen słabnie, produkcja przemysłowa rośnie coraz wolniej, Rada Polityki Pieniężnej może już poważnie myśleć o obniżeniu stóp procentowych. Początek roku przyniesie spowolnienie wzrostu gospodarczego - opublikowane w czwartek dane GUS nie zmieniły ocen analityków rynkowych. W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,7 proc. To niemal dokładnie tyle, ile spodziewali się eksperci, jednak dynamika wzrostu słabnie z miesiąca na miesiąc.

- To wynika po części z tego, że rok temu produkcja rosła w ekspresowym tempie. Dziś trudno osiągnąć porównywalne wyniki, tym bardziej że złoty jest mocny, co ogranicza sprzedaż na eksport - mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Citibanku Handlowego.

Analitycy spodziewają się, że eksport nie będzie już w tym samym stopniu napędzać wzrostu gospodarczego. Nie musi się on jednak bardzo gwałtownie załamać, gdyż kolejne dane potwierdzają ożywienie po stronie inwestycji.

W styczniu produkcja budowlana po raz kolejny wzrosła - tym razem o bardzo solidne 18,6 proc. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych daje to nadal świetny wynik 8,2 proc. To ożywienie w inwestycjach nie powinno powstrzymać Rady Polityki Pieniężnej przed obniżeniem stóp procentowych - mówi zgodnie większość ekonomistów.

Tym bardziej że po zaskakującym spadku inflacji konsumenckiej GUS w czwartek podał dane o głębszym, niż się spodziewano, spadku inflacji producenta PPI (co oznacza mniejszą presję na ceny detaliczne w przyszłości). W styczniu inflacja ta wyniosła 4,4 wobec 5,2 proc. przed miesiącem. Analitycy BRE Banku oczekują, że w najbliższych miesiącach PPI może spaść do zera, a Stanisław Kluza mówi nawet o deflacji.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę