Ekonomista prof. Jan Winiecki uważa, że aby zreformować finanse publiczne przede wszystkim należy ograniczyć wydatki, zmniejszyć podatki oraz zmienić regulacje prawne w obszarze ubezpieczeń. Jego zdaniem, dla państwa dużym obciążeniem jest finansowanie w 95% rent i emerytur rolniczych.
Profesor Winiecki powiedział w "Sygnałach Dnia" na antenie Pierwszego Programu PR, że trzeba zlikwidować możliwości wyłudzania świadczeń i zweryfikować przyznane renty inwalidzkie. Podkreślił, że co najmniej polowa rent jest wyłudzona, a Polska wydaje dwa razy więcej niż pozostałe kraje na renty inwalidzkie w stosunku do tego, co wytwarza.
Dla budżetu państwa obciążenie stanowi także finansowanie w 95% rent i emerytur rolniczych. Co roku na ten cel z kasy państwa jest przeznaczane 16 miliardów złotych. Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że nie jest to świadczenie społeczne wyłącznie dla najbiedniejszych rolników, ale także dla tych, którzy posiadają duże gospodarstwa. Ponadto wiele osób prowadzących działalność gospodarczą kupuje ziemię, aby płacić składki w KRUS-ie a nie w ZUS-ie.
Zdaniem Krzysztofa Dzierżawskiego z Centrum Adama Smitha oszczędności można również szukać w likwidacji autonomii funduszy i agencji rządowych. Uważa on, że wszystkie publiczne środki musiałyby podlegać takim samym rygorom jak środki budżetowe. Oszczędności przyniosłoby również zmniejszenie liczby powiatów oraz ograniczenie liczby urzędników, których – jak podkreślił – jest w Polsce 600 tysięcy.